Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy (61) 44 77 415 kontakt@spopalenica.pl
Zaznacz stronę

W piątek, 20.10.2017 r. klasy 4a i 4b wraz z opiekunkami: Kingą Komorowską, Moniką Garczarek, Agnieszką Bręk-Świtalską, Sylwią Sołtysiak i Karoliną Garczarek udały się na wycieczkę do Poznania.

Wyprawę rozpoczęliśmy od zwiedzania strony  północnej Starego Miasta- czyli Wzgórza św. Wojciecha. Teren ten to jedno z największych  miejsc pamięci narodowej Wielkopolski.

Zwiedziliśmy Kościół św. Wojciecha z Kryptą Zasłużonych Wielkopolan. Zobaczyliśmy miejsce wiecznego spoczynku  miedzy innymi: Karola Marcinkowskiego, Józefa Wybickiego, Feliksa Nowowiejskiego  oraz patrona naszej szkoły Andrzeja Niegolewskiego. Ich doczesne szczątki złożone są w sarkofagach.  Mogliśmy również zobaczyć urnę z sercem generała  Jana Henryka Dąbrowskiego. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy udaliśmy się na Cytadelę , obejrzeliśmy monumentalny pomnik Armii ,, Poznań”.  Stwierdziliśmy, że usytuowanie w bliskim sąsiedztwie tych miejsc kultu, pamięci i hołdu nadaje Wzgórzu szczególny, pełen zadumy charakter .

Dużą atrakcją wycieczki była wizyta w Centrum Kultury Zamek, gdzie obejrzeliśmy sztukę teatralną

 ,, Pan Tobiasz i książki” w Teatrze Animacji.  Po spektaklu wraz z aktorami mogliśmy zwiedzać kulisy teatru i doświadczyć, na czym polega praca aktora, reżysera, scenografa czy choreografa. Była to niesamowita lekcja kultury, edukacyjna przygoda pełna wielu atrakcji.

Share This
Skip to content