
W obiektywie kamery
Kochane Mamy!
Serdecznie zapraszamy Was na koncert muzyczny online, który można obejrzeć na stronie spopalenica.pl lub Facebooku szkoły już od 26 maja 2021r.
Niespodzianka muzyczna została przygotowana przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem Pani Joanny Majewskiej i Pana Mateusza Hojana w sali CKiB w Opalenicy.
W podziękowaniu za Wasz trud i wielką miłość Wasze Kochane Dzieci 🙂
Opalenica, 26 maja 2021r.
Szczególne podziękowania za pomoc w realizacji projektu kierujemy do:
Burmistrza Opalenicy Pana Tomasza Szulca, Dyrektora Pana Krzysztofa Sadowskiego i pracowników CKiB w Opalenicy,
Opiekunów naszych utalentowanych uczniów Pani Joanny Majewskiej oraz Pana Mateusza Hojana oraz Panów Marcina Chrósta i Waldemara Gandy.
Piosenka dla Taty
Pho3nix Active School
Uczniowie naszej szkoły upamiętnili Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święto Konstytucji 3 Maja. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji
Zapraszamy do obejrzenia nagrań i prezentacji.
Koncert Kolęd
11.11.2021r. – Narodowe Święto Niepodległości
Powstanie Wielkopolskie.
Podsumowanie projektu edukacyjnego “Polska Droga do Niepodległości” – zakończenie Powstania Wielkopolskiego 16.02.
103. rocznica zakończenia zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego
16 lutego mija kolejna rocznica narodowego zrywu Wielkopolan, którego zwycięstwo zostało formalnie przypieczętowane podpisaniem rozejmu w Trewirze. Zakończyło się tym samym rozpoczęte 27 grudnia 1918 roku Powstanie Wielkopolskie. Na wniosek marszałka Ferdinanda Focha do układu wpisano postanowienie o zakończeniu walk polsko-niemieckich. Ustalone zostały zachodnie granice Polski, do której wrócił nasz region – Wielkopolska. Opaleniczanie mieli swój udział w tym zwycięskim akcie. Historycy przyjmują, iż oddział opalenicki liczył około 200 ochotników, w tym ludzi o doświadczeniu i wyszkoleniu wojskowym. Wkrótce oddział powstańczy rozrósł się do siły kompanii, którą dowodził Edmund Klemczak. W skład sztabu wchodzili również Nikodem Wittchen, Kazimierz Primke, Ludwik Baraniecki, i Feliks Stein. Lekarzem kompanijnym został Kazimierz Bross, a trębaczem Józef Niedźbała. Na podkreślenie zasługuje fakt, że w działalność powstańczą zaangażowana była duża część społeczeństwa, niezależnie od wieku i płci. Nie zawiodły opalenickie kobiety, a wśród nich Janina Bross, Władysława Gmerek, Władysława Śmierzchalska czy Marianna Witajewska. Opaleniccy powstańcy przeszli długi szlak bojowy i przyczynili się do wyzwolenia Opalenicy, Porażyna, Sątop, Nowego Tomyśla, Chrośnicy, Nowego Dworu, Łomnicy I Nowej Wsi Zbąskiej. Wielu żołnierzy straciło swe młode życie, a wśród nich pierwszy poległy opaleniczanin – Antoni Kozak.
Dziś, młodzież naszej szkoły pamięta o swoich bohaterach. Dowodem na to jest zaangażowanie uczniów w projekt edukacyjny – ,,Polaków droga do niepodległości”, podczas realizacji którego powstawały prace literackie, plakaty, zbiory fotografii, okolicznościowe albumy i gazetki. Każdego roku odwiedzamy z naszymi wychowankami miejsca upamiętniające powstanie, oddajemy cześć bohaterom, pochylając się nad pomnikami i grobami powstańczymi. Prezentacja pod opieką Danuty Żybury-Jarosz i Katarzyny Król przyczyni się także do popularyzacji zrywu powstańczego oraz podkreśli wkład i zaangażowanie naszych lokalnych bohaterów. Dziękujemy w tym miejscu panu dr. Bogumiłowi Wojcieszakowi za udostępnienie archiwalnych zdjęć oraz Mateuszowi Jaroszowi za wykonanie montażu graficznego.

Dzieci z Ukrainy dla swojej szkoły w Opalenicy
W związku z inwazją Rosji na Ukrainę rozpoczętą 24 lutego 2022 roku wiele ukraińskich rodzin wyemigrowało do Polski. Wśród osób przekraczających granicę były dzieci, które musiały przerwać naukę w swoim kraju. Do naszej szkoły obecnie uczęszcza 55 takich uczniów. Ukraińscy uczniowie, którzy jeszcze nie opanowali języka polskiego w stopniu komunikatywnym uczą się 6 godzin w tygodniu języka polskiego jako obcego pod okiem wykwalifikowanej kadry. Dzieci najskuteczniej porozumiewają się poprzez zabawę, śpiew, ruch. Potrzebują wsparcia, oderwania od koszmarnych wspomnień i powrotu do normalności. Podejmujemy szereg działań, by na ich twarzach znów pojawił się uśmiech.
Zapraszamy do obejrzenia efektów ich pracy pod opieką jednej z nauczycielek p. Katarzyny Ciechańskiej.
Narodowe Święto Niepodległości
Ponad 11 tys. placówek wzięło udział w akcji MEiN #SzkołaPamięta. Dziękujemy!
Młodzież z naszej szkoły wystawiła „Pana Tadeusza”
Wspomnienia z wigilii