Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy (61) 44 77 415 kontakt@spopalenica.pl
Zaznacz stronę

W obiektywie kamery

Kochane Mamy!

Serdecznie zapraszamy Was na koncert muzyczny online, który można obejrzeć na stronie spopalenica.pl lub Facebooku szkoły już od 26 maja 2021r.
Niespodzianka muzyczna została przygotowana przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem Pani Joanny Majewskiej i Pana Mateusza Hojana w sali CKiB w Opalenicy.
W podziękowaniu za Wasz trud i wielką miłość Wasze Kochane Dzieci 🙂
Opalenica, 26 maja 2021r.

Szczególne podziękowania za pomoc w realizacji projektu kierujemy do:
Burmistrza Opalenicy Pana Tomasza Szulca, Dyrektora Pana Krzysztofa Sadowskiego i pracowników CKiB w Opalenicy,
Opiekunów naszych utalentowanych uczniów Pani Joanny Majewskiej oraz Pana Mateusza Hojana oraz Panów Marcina Chrósta i Waldemara Gandy.

Piosenka dla Taty

Pho3nix Active School

Koncert Kolęd

W poniedziałek 21. grudnia grupa uczniów z klas 4,5,6,7 pod opieką Pana Mateusza Hojana nagrała Koncert Kolęd. Do koncertu dołączyła Dyrektor Szkoły Pani Grażyna Szulc wraz z Vice-dyrektorami Panią Agnieszką Bręk-Świtalską i Panem Sebastianem Szaferskim składając całej społeczności szkolnej życzenia świąteczne. Serdecznie zachęcamy do obejrzenia nagrania i dziękujemy Panu Waldemarowi Gandzie za pomoc w realizacji.

11.11.2021r. – Narodowe Święto Niepodległości

Powstanie Wielkopolskie.

Podsumowanie projektu edukacyjnego “Polska Droga do Niepodległości” – zakończenie Powstania Wielkopolskiego 16.02.

103. rocznica zakończenia zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

16  lutego mija kolejna rocznica  narodowego zrywu Wielkopolan, którego zwycięstwo zostało formalnie przypieczętowane podpisaniem rozejmu w Trewirze. Zakończyło się tym samym   rozpoczęte 27 grudnia 1918 roku Powstanie Wielkopolskie.  Na wniosek marszałka Ferdinanda Focha do układu wpisano postanowienie o zakończeniu walk polsko-niemieckich. Ustalone zostały zachodnie granice Polski, do której wrócił nasz region – Wielkopolska. Opaleniczanie mieli swój udział w tym zwycięskim akcie. Historycy przyjmują, iż oddział opalenicki liczył około 200 ochotników, w tym ludzi o doświadczeniu i wyszkoleniu wojskowym. Wkrótce oddział powstańczy rozrósł się do siły kompanii, którą dowodził Edmund Klemczak. W skład sztabu wchodzili również Nikodem Wittchen, Kazimierz Primke, Ludwik Baraniecki, i Feliks Stein. Lekarzem kompanijnym został Kazimierz Bross, a trębaczem Józef Niedźbała. Na podkreślenie zasługuje fakt, że w działalność powstańczą zaangażowana była duża część społeczeństwa, niezależnie od wieku i płci. Nie zawiodły opalenickie kobiety, a wśród nich Janina Bross, Władysława Gmerek, Władysława Śmierzchalska czy Marianna Witajewska. Opaleniccy powstańcy przeszli długi szlak bojowy i  przyczynili się do wyzwolenia Opalenicy, Porażyna, Sątop, Nowego Tomyśla, Chrośnicy, Nowego Dworu, Łomnicy I Nowej Wsi Zbąskiej. Wielu żołnierzy straciło swe młode życie, a wśród nich pierwszy poległy opaleniczanin – Antoni Kozak.

Dziś, młodzież naszej szkoły pamięta o swoich bohaterach.  Dowodem na to  jest zaangażowanie uczniów w projekt edukacyjny – ,,Polaków droga do niepodległości”, podczas  realizacji którego powstawały prace literackie, plakaty, zbiory fotografii, okolicznościowe albumy i gazetki.  Każdego roku odwiedzamy z naszymi wychowankami miejsca upamiętniające powstanie, oddajemy cześć bohaterom, pochylając się nad pomnikami i grobami powstańczymi. Prezentacja pod opieką Danuty Żybury-Jarosz i Katarzyny Król przyczyni się także do popularyzacji zrywu powstańczego oraz podkreśli wkład i zaangażowanie naszych lokalnych bohaterów. Dziękujemy w tym miejscu panu dr. Bogumiłowi Wojcieszakowi za udostępnienie archiwalnych zdjęć oraz Mateuszowi Jaroszowi za wykonanie montażu graficznego.

Grupa wokalna Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy pod opieką Pani Joanny Majewskiej zaprasza na fragment Pasji wg. Św. Jana opracowane wg. J.S. Bacha
Koło Teatralne Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi
im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy
przedstawia spektakl pt. “Dziady” czy. II autorstwa Adama Mickiewicza

Dzieci z Ukrainy dla swojej szkoły w Opalenicy

W związku z inwazją Rosji na Ukrainę rozpoczętą 24 lutego 2022 roku wiele ukraińskich rodzin wyemigrowało do Polski. Wśród osób przekraczających granicę były dzieci, które musiały przerwać naukę w swoim kraju. Do naszej szkoły obecnie uczęszcza 55 takich  uczniów. Ukraińscy uczniowie, którzy jeszcze nie opanowali języka polskiego w stopniu komunikatywnym uczą się  6 godzin w tygodniu języka polskiego jako obcego pod okiem wykwalifikowanej kadry.  Dzieci najskuteczniej porozumiewają  się poprzez zabawę, śpiew, ruch. Potrzebują wsparcia, oderwania od koszmarnych wspomnień i powrotu do normalności. Podejmujemy  szereg działań, by na ich twarzach znów pojawił się uśmiech.

Zapraszamy do obejrzenia efektów ich pracy pod opieką jednej z nauczycielek p. Katarzyny Ciechańskiej.

Narodowe Święto Niepodległości

Ponad 11 tys. placówek wzięło udział w akcji MEiN #SzkołaPamięta. Dziękujemy!

https://bit.ly/3X4GN24

Młodzież z naszej szkoły wystawiła „Pana Tadeusza”

Wspomnienia z wigilii

Share This
Skip to content