Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy (61) 44 77 415 kontakt@spopalenica.pl
Zaznacz stronę

29 września uczniowie klas siódmych i grupa doświadczalno-badawcza „Explorer” wraz z opiekunkami Renatą Kaczmarek, Małgorzatą Roszkiewicz, Honoratą Niewiadomską i Anną Owsiańską wyruszyli do Poznania. Gościliśmy  na Politechnice Poznańskiej i czynnie uczestniczyliśmy w Nocy Naukowców. Najlepsi uczeni, badacze i wynalazcy zaprosili nas do swoich laboratoriów i pracowni, abyśmy na własne oczy mogli się przekonać, jak fascynującą mają pracę. Mieliśmy okazję uczestniczyć w pokazach niezwykłych eksperymentów chemicznych połączonych z samodzielnym doświadczaniem, zobaczyliśmy ekipę szalonych chemików, którzy podczas prezentacji „Chemicy z innej bajki” zaprowadzili nas do magicznej krainy wulkanów i lodu. Podczas zajęć laboratoryjnych „Synteza – jak to się robi ?” pod opieką animatorów, samodzielnie przeprowadziliśmy kilka reakcji chemicznych w profesjonalnym laboratorium chemicznym. Oprócz tego badaliśmy powierzchnię i strukturę różnych rodzajów podłoża, podjęliśmy próby złowienia ryb przy użyciu pneumatycznej wędki oraz wykorzystaliśmy pneumatyczny symulator rzutów karnych do sprawdzenia, czy lepsi jesteśmy w roli strzelca czy bramkarza. Dokonaliśmy pomiarów siły w uderzeniu młotem oraz natężenia hałasu podczas krzyku, sprawdziliśmy, jak się rozchodzi i przenika przez nasze organizmy ciepło. Przekonaliśmy się, że politechniczne roboty mają wiele wspólnego z najnowocześniejszymi operacjami medycznymi oraz inteligentnymi instalacjami domowymi, że rower już nie jest taki jak kiedyś – obejrzeliśmy elektryczny rower z elektronicznym sterowaniem.

To tylko niewielki procent atrakcji, które na nas czekały podczas tegorocznej XI edycji Nocy Naukowców. Ponieważ ze względów czasowych, nie udało nam się zobaczyć innych, równie ciekawych punktów programu, już dziś planujemy wyjazd w przyszłym roku.

Anna Owsiańska

Share This
Skip to content