Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy (61) 44 77 415 kontakt@spopalenica.pl
Zaznacz stronę

W poniedziałek 3 IV 2017 r. na stronie Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski opublikowano wyniki etapu rejonowego XXI Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce, który odbył się tydzień wcześniej w pięciu placówkach oświatowych naszego regionu.
Pięcioro uczniów Szkoły Podstawowej w Opalenicy walczyło o awans do etapu wojewódzkiego w Gimnazjum Noblistów Polskich w Mieleszynie.

Uczniowie  wykazali się znajomością historii, atrakcji turystycznych i zasobów przyrodniczych Wielkopolski. Opanowali wiadomości na temat wybitnych Wielkopolan, powstania wielkopolskiego i miejsc pamięci z nim związanych oraz gwary poznańskiej. W ciągu miesiąca, który upłynął od eliminacji powiatowych, musieli przyswoić sporą partię wiadomości z zakresu dwóch kręgów tematycznych. Czwartoklasiści  poznali zabytki sztuki romańskiej oraz legendy związane z Wielkopolską, a piątoklasiści wzbogacili swoją wiedzę na temat gotyku w Wielkopolsce oraz  obrzędów, zwyczajów ludowych i kuchni naszego regionu. Przy okazji w drodze powrotnej młodzi regionaliści zwiedzili katedrę w Gnieźnie, gdzie mieli okazję  podziwiać cechy budowli gotyckiej, której przebudowę zainicjował arcybiskup Jarosław Bogoria Skotnicki. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali opowieści o jednym z największych zabytków metaloplastyki doby romanizmu czyli Drzwiach Gnieźnieńskich.

             Do ostatniego już etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się czworo uczniów opalenickiej podstawówki :

Ksawery Kotwica kl.4c,
Antoni Pewiński kl. 4c,
Jakub Adamczak kl. 5c,
Zuzanna Zapłata kl. 5c.

            Są oni już finalistami Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce, a mają szansę powalczyć w maju o tytuł laureata.

       Przed młodymi regionalistami ponad miesiąc intensywnych przygotowań do dalszych zmagań. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Hanna Gmerek

Share This
Skip to content