Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy (61) 44 77 415 kontakt@spopalenica.pl
Zaznacz stronę

OLYMPUS DIGITAL CAMERADnia 23 września grupa doświadczalno–badawcza „Explorer” wyruszyła rowerami śladami patronów naszej szkoły, by jak najlepiej zgłębić wiedzę o Ich życiu i zasługach, poznać miejsca, z którymi byli i nadal są związani oraz dokonać pierwszych badań z wykorzystaniem interfejsów Cobra4. Podjęliśmy bardzo różne działania, rozwijaliśmy szereg nowych umiejętności, nabywaliśmy nowych doświadczeń i poszerzaliśmy horyzonty.

Pierwszy postój zorganizowaliśmy na łące przy opalenickim lesie. W połowie wyznaczonej trasy, w miejscowości Rudniki odwiedziliśmy zaprzyjaźnioną szkołę, której patronami również są Niegolewscy, by zobaczyć pamiątki i dokumenty zgromadzone w tamtejszej izbie pamięci. Potem udaliśmy się do Niegolewa, wioski, która przez 5 wieków była własnością rodu Niegolewskich, gdzie do 1940 roku stał jedyny w Polsce pomnik poświęcony Polakom walczącym u boku Napoleona pod Somosierrą w 1808 roku, a w 1928 roku był prezydent Mościcki. Miejsce, w którym dziś jeszcze można zobaczyć zabytkowy pałac, kaplicę św. Anny, spichlerz z 1835 roku oraz park z pięknymi stawami. Zgromadziliśmy nową dokumentację fotograficzną, poznaliśmy ciekawe miejsca i ludzi, obcowaliśmy z przyrodą i poznaliśmy zakątki najbliższej okolicy oraz dokonaliśmy pomiarów przebytej drogi, czasu, prędkości i pogody.

Całą bazę informacji zaczęliśmy już przetwarzać, efektem końcowym będą wypracowane przez nas albumy multimedialne, drzewo genealogiczne rodziny Niegolewskich, plakaty, zadania i prezentacje. Szkoła Podstawowa im. Andrzeja i Władysława Niegolewskich w Opalenicy obchodzi Święto Patronów Szkoły w dniu 30 listopada, wtedy właśnie planujemy ogólnoszkolną prezentację wypracowanych materiałów.

 

 

Share This
Skip to content