,,Cóż tam zostało? Zwalony dom,
Zwyczajne życie, podobne snom,
I na cmentarzu matki mej grób,
I ziemia zdana wrogom na łup?
Cóż mi zostało? Tęsknić i iść(?)?
W piątek, 08.05. br. w Szkole Podstawowej im. Andrzeja i Władysława Niegolewskich w Opalenicy uczniowie z klasy 4e pod opieką pani Agnieszki Bręk- Świtalskiej i Moniki Garczarek przedstawili montaż słowno – muzyczny upamiętniający 70 rocznicę zakończenia II wojny światowej. W przedstawieniu wykorzystano utwory literackie: Wł. Broniewskiego ,,Nic więcej? , F. Konarskiego ,,Katyń?, R.Legowieca ,,Tym z Katynia? oraz fragmenty ,,Dlatego błagam? M. Breguły ,, Z głową na karabinie?, ,,Elegia o chłopcu polskim? K. K. Baczyńskiego. Ponadto zebrani podczas apelu wysłuchali pieśni patriotycznych w wykonaniu szkolnego zespołu ,,Akollada? pod kierunkiem pana Mateusza Hojana. To była niesamowita lekcja historii, która przypominała relację z pamiętnych wydarzeń z czasów II wojny światowej. Panujący nastrój skłonił wielu do refleksji i zadumy.






