Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy (61) 44 77 415 kontakt@spopalenica.pl
Zaznacz stronę

26. maja uczniowie klasy 6d wraz z opiekunami, panią Żywillą Umińską i panią Iwo-ną Radomską wybrali się na wycieczkę do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego w okolicy Pniewa oraz Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich w Gościkowie-Paradyżu.
Głównym celem wycieczki było poznanie ciągnących się na przestrzeni dziesiątek kilometrów schronów bojowych połączonych systemem podziemnych tuneli, które powstały jeszcze przed II wojną światową do obrony wschodniej granicy Niemiec. Tego dnia można je było bezpiecznie zwiedzić koło Międzyrzecza w województwie lubuskim, gdzie działa Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy. Po przejściu podziemnym tunelem i przejażdżce drezyną zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie całej klasy przy wyjściu z bunkra. Stamtąd zabrał nas opancerzony wóz bojowy, który przewiózł nas po wybojach terenu.
W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Sanktuarium Matki Bożej w Gościkowie-Paradyżu, jednego z najcenniejszych zabytków sztuki sakralnej w tej części Polski.
Wycieczka, będąca ostatnią w dotychczasowym składzie klasowym, dostarczyła wszystkim uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń, które na długo pozostaną w naszej pamięci.

Redakcja:
Alicja Bartkowiak, Lena Górka
z klasy 6d

Share This
Skip to content