Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy (61) 44 77 415 kontakt@spopalenica.pl
Zaznacz stronę

W dniach 26-30.10.2018 nasza szkoła rozpoczęła przygodę z Euroweek Szkoła Liderów – obozem językowym prowadzonym przez młodych, pełnych energii i pasji wolontariuszy z całego świata.
Uczestnikami byli uczniowie klas 7a i 8a wraz opiekunami Sylwią Raj-Marchocką, Agnieszką Wojciechowską i Martą Grabarz.
W ramach projektu nasza młodzież miała okazję uczestniczyć w zajęciach prowadzonych w formie interaktywnych warsztatów , gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń przez szkoleniowców – wolontariuszy z różnych stron świata. Grupą opiekowali się: Greta z Armenii, Camilo z Kolubmii oraz Afik z Indonezji. W niektórych zajęciach uczestniczyło jeszcze kilku innych wolontariuszy m.in. z Pakistanu, Łotwy, Meksyku, Borneo, Nigerii czy Tajlandii, z którymi nasi uczniowie mieli możliwość rozmawiać – oczywiście po angielsku. Część zajęć miała na celu zaznajomienie uczestników z kulturą narodów, z których pochodzą wolontariusze. Były to różnego rodzaju prezentacje multimedialne opatrzone słownym komentarzem samych prowadzących. Warsztaty, w których uczestniczyli nasi podopieczni, wymagały pracy w kilkuosobowych zespołach, w których uczniowie tworzyli różnego rodzaju wypowiedzi, plakaty, piosenki, reklamy, krótkie scenki, a następnie prezentowali je pozostałym „na żywo”, bądź w postaci krótkich filmów. Zajęcia przeplatane były ciekawymi formami aktywności, grami, tańcami, dającymi możliwość poruszania się, czasem rywalizacji, a przede wszystkim świetnej zabawy. Wspólne działania, twórcza praca i zabawy pozwoliły na integrację międzyklasową w obrębie naszej grupy, a także międzyszkolną – co czyniło zajęcia i cały pobyt jeszcze ciekawszym. Czas spędzony na Ziemii Kłodzkiej był dla młodzieży bardzo intensywny, wypełniony pracą i zabawą oraz krótkimi przerwami. Jednym z punktów programu była krótka dopołudniowa wycieczka do Bystrzycy Kłodzkiej, w drodze udało nam się odwiedzić również Wrocław oraz Kłodzko. Ostatniego wieczoru odbyło się zakończenie projektu, podczas którego uczestnicy wręczali sobie drobne prezenty oraz zostały wręczone certyfikaty. Pożegnanie było niezwykle emocjonalne, bo wszyscy zżyli się ze sobą, a wolontariuszom udało się zbudować relacje oparte na prawdziwej, szczerej otwartości i przyjaźni. O Euroweeku mówi się, że kto raz brał w nim udział, będzie wyczekiwał kolejnego takiego wyjazdu. Myślę, że wszyscy uczestnicy mogą się pod tymi słowami podpisać. See you soon!

Sylwia Raj-Marchocka

Share This
Skip to content