Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy (61) 44 77 415 kontakt@spopalenica.pl
Zaznacz stronę

Dnia 16.10.2018 do naszej szkoły przybyli panowie policjanci Kamil Michalak i Remigiusz Przybysz. Aspiranci przeprowadzili pouczające pogadanki wśród uczniów klas VII i VIII na temat podstawowych zasad zachowania się w Internecie. Zwrócili uwagę na fakt, iż Internet może być bezpiecznym miejscem pracy, edukacji i rozrywki, a jest to możliwe dzięki znajomości zagrożeń i stosowaniu zasad bezpieczeństwa.
Wraz ze wzrostem dostępności nowoczesnych technologii zwiększa się także skala zagrożeń internetowych, które mogą mieć negatywny wpływ na prawidłowy rozwój i funkcjonowanie dzieci. Korzystanie z Internetu przez młodych ludzi może wiązać się z następującymi kategoriami zagrożeń:
-kontakt z niebezpiecznymi treściami ( filmy, zdjęcia prezentujące przemoc, teksty o charakterze pornograficznym, teksty promujące niezdrowe postawy i zachowania tj. hazard, używki, anoreksję, zaangażowanie w działalność sekt),
-niebezpieczne kontakty (komunikatory, czaty, portale społecznościowe),
– cyberprzemoc: (Stalting – nękanie, straszenie, szantażowanie z użyciem sieci, publikowanie i rozsyłanie ośmieszających lub kompromitujących zdjęć i filmów, jak również podszywanie się pod cudzą tożsamość). To tylko niektóre zagrożenia omawiane na spotkaniu.
Policjanci zapoznali też uczniów z podstawowymi, pozytywnymi zasadami korzystania z dóbr technologii informacyjnej.
Po skończonych zajęciach młodzież stwierdziła, iż była to bardzo potrzebna i pouczająca lekcja.

A.Ś.

Share This
Skip to content