Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy (61) 44 77 415 kontakt@spopalenica.pl
Zaznacz stronę

05 października 2018 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w niecodziennej lekcji historii. Wszystko za sprawą projektu realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego ODN w Poznaniu oraz Parowozownię Wolsztyn i Koleje Wielkopolskie. Tego dnia bowiem, przez nasze miasto, przejeżdżał specjalny skład pociągu złożony z parowozu i historycznych wagonów z okresu międzywojennego. Uczniowie wraz z opiekunami mieli okazję do podróży w czasie, gdyż w tej urzekającej scenerii odbywały się zajęcia pod hasłem “Podróże szlakami Powstania Wielkopolskiego”. Rekonstruktorzy, ubrani w mundury nawiązujące do omawianych wydarzeń przybliżyli powstańcze losy oraz zaprezentowali elementy umundurowania i uzbrojenia. Młodzież naszej placówki z zainteresowaniem wysłuchała ciekawostek, związanych z lokalną historią dotyczącą wydarzeń sprzed 100 lat. W tym niesamowitym klimacie podróż minęła bardzo szybko.
Docierając do Zbąszynia, który był celem podróży, uczniowie zrozumieli , jak ważną rolę podczas Powstania Wielkopolskiego odegrali mieszkańcy naszego miasta, którzy wsparli Zbąszyń w walkach 05 stycznia 1919 r. To wówczas, w walkach o dworzec zbąszyński zginął powstaniec Antoni Kozak z Opalenicy.
Niewątpliwie wszyscy uczestnicy poszerzyli swoją wiedzę historyczną i mogli przeżyć osobliwą lekcję, która na zawsze pozostanie w ich pamięci.

 

Share This
Skip to content