Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy (61) 44 77 415 kontakt@spopalenica.pl
Zaznacz stronę

W poniedziałek, 5. marca 2018 r. w Szkole Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi w Opalenicy odbył się etap powiatowy XXII Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. Organizowany jest on przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski,  Wojewódzką Bibliotekę Publiczną  oraz Kuratorium Oświaty w Poznaniu pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego,. Od kilkunastu lat Szkoła Podstawowa w Opalenicy jest gospodarzem eliminacji powiatowych lub rejonowych. Działania związane z przygotowaniem i przebiegiem konkursu koordynuje Hanna Gmerek- nauczycielka historii ze Szkoły Podstawowej w Opalenicy. Dzięki życzliwości dyrekcji oraz rady rodziców przygotowane zostały dyplomy oraz poczęstunek dla uczestników konkursu. Urząd Miejski w Opalenicy ufundował natomiast upominki o tematyce regionalnej.

W tegorocznych zmaganiach wzięło udział dwunastu pasjonatów historii regionalnej z powiatu nowotomyskiego. Zostali oni wyłonieni podczas eliminacji szkolnych, które miały miejsce w grudniu 2017 r. Nasza szkołę reprezentowali: Maria Swoboda , Ksawery Kotwica, Antoni Pewiński, Jakub Adamczak, Emilia Szymkowiak, Zuzanna Zapłata. Uczniowie musieli wykazać się znajomością historii, atrakcji turystycznych i zasobów przyrodniczych Wielkopolski. Opanowali wiadomości na temat powstania wielkopolskiego oraz gwary poznańskiej.

12 marca 2018 r. na stronie Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski opublikowane zostały wyniki zmagań powiatowych. Trzech uczniów naszej szkoły będzie reprezentowało powiat nowotomyski w  dalszych zmagań na szczeblu rejonowym. Są to:

  • Ksawery Kotwica kl. 5c
  • Antoni Pewiński   kl. 5c
  • Jakub Adamczak kl. 6c.

Od wielu już lat uczniowie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi w Opalenicy działający w Kole Młodych Regionalistów pod kierunkiem  Hanny Gmerek odnoszą sukcesy na poszczególnych szczeblach Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. Warto przypomnieć, że Jakub Adamczak i Antoni Pewiński to zeszłoroczni laureaci, a Jakub  zdobył ten tytuł także dwa lata temu. Natomiast Ksawery był finalistą poprzedniej edycji konkursu.

Gratulujemy i życzymy im dalszych sukcesów.

Hanna Gmerek

Share This
Skip to content