Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy (61) 44 77 415 kontakt@spopalenica.pl
Zaznacz stronę

 W piątek, 10 listopada w przeddzień Święta Niepodległości uczniowie klasy 5c, 6c i 6d oraz członkowie zespołu wokalnego Akolada zaprezentowali społeczności Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi w Opalenicy montaż słowno – muzyczny pod tymże tytułem. Uczcili w ten sposób zbliżającą się 99 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Przypomnieli oni okoliczności upadku I Rzeczypospolitej. Uczniowie strofami poezji i pieśni patriotycznych nawiązali do najważniejszych zrywów niepodległościowych Polaków czyli powstań kościuszkowskiego, listopadowego i styczniowego oraz przypomnieli metody walki Polaków o zachowanie swej tożsamości narodowej. Zaakcentowali także udział patronów szkoły – Andrzeja i Władysława Niegolewskich w przełomowych wydarzeniach XIX wieku. Na koniec przybliżyli kolegom trudne okoliczności odzyskania niepodległości przez Polskę oraz wspomnieli zasługi Józefa Piłsudskiego. Nastrojowymi pieśniami i wierszami wprowadzili uczestników apelu w klimat listopadowego święta. Wykonawcy przygotowywali się pod kierunkiem p. Hanny Gmerek (autorka scenariusza), p. Mateusza Hojana (oprawa muzyczna) oraz p. Moniki Garczarek.

Pani dyrektor Bernadeta Maciejewska podziękowała uczniom i nauczycielom za tę piękną lekcję historii.

Dziękujemy również pani dyrektor Beacie Łukaszewskiej za udostępnienie sali widowiskowej w Przedszkolu nr 2 w Opalenicy.

Hanna Gmerek

Share This
Skip to content