Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy (61) 44 77 415 kontakt@spopalenica.pl
Zaznacz stronę

W czwartek 14 kwietnia 2016 r. minęło dokładnie 1050 lat od chrztu Mieszka I. Uczniowie naszej szkoły przygotowywali się do obchodów tej ważnej rocznicy poprzez różne działania, które miały pogłębić ich wiedzę na temat okoliczności i znaczenia przyjęcia chrześcijaństwa.

Czwartoklasiści projektowali znaczki pocztowe na jubileusz chrztu Polski, na których umieścili postacie lub miejsca kojarzone z tym wydarzeniem. Uczniowie z klasy 4c wykonali projekt „Wielkopolska kolebką państwa polskiego” czyli opisali i zilustrowali najważniejsze miasta związane z początkami chrześcijaństwa.

Klasy piąte badały przyczyny i skutki wprowadzenia chrześcijaństwa w Polsce. Grupa uczniów z klas 5b i 5e pod kierunkiem nauczycielek historii Moniki Garczarek i Hanny Gmerek przygotowała oraz przedstawiła swoim kolegom z innych oddziałów lekcję historii „Okoliczności i skutki przyjęcia chrztu przez Mieszka I”. Zaprezentowali oni legendarne początki oraz genealogię Piastów, scharakteryzowali wierzenia Słowian oraz ich wpływ na współczesne obrzędy. W krótkiej scence ukazali dylematy, które towarzyszyły Mieszkowi I podczas podejmowania decyzji o wprowadzeniu nowej religii w Polsce. Przeanalizowali korzyści i teoretyczne zagrożenia wynikające z przyjęcia chrześcijaństwa. Jak to bywa na każdej lekcji, na zakończenie sprawdzili poziom opanowania wiedzy poprzez zadanie kilkunastu pytań kontrolnych. Okazało się, że uczestnicy pilnie słuchali, gdyż odpowiedzieli na wszystkie.

Również uczniowie klas szóstych przypomnieli i poszerzyli swoje wiadomości na temat chrztu Polski, wykonując okolicznościowy plakat . Efekty pracy uczniów można podziwiać na gazetkach w holu szkoły.

                                                                                              Hanna Gmerek

Share This
Skip to content