Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy (61) 44 77 415 kontakt@spopalenica.pl
Zaznacz stronę

dbiW Szkole Podstawowej w Opalenicy w dniach 3-14 luty br. obchodziliśmy Dni Bezpiecznego Internetu pod hasłem „Razem tworzymy lepszy Internet”. Do tego niezwykle ważnego wydarzenia  aktywnie włączyli się wszyscy nauczyciele realizując różnego typy zadnia, przeprowadzając  specjalne zajęcia i wykonując rozmaite działania. W naszych zadaniach wspomagał nas p. Kamil Michalak dzielnicowy  rejonu nr 1 w Opalenicy. Naszym celem było uświadomienie odpowiedzialności wszystkim za to co robimy w Sieci i w jaki sposób z niej korzystamy. Zwracaliśmy uwagę na potencjał Sieci oraz możliwości jej zastosowania – w edukacji oraz w kontaktach personalnych a także jako formę twórczej rozrywki.

Zdajemy sobie sprawę, iż „Nasze  dzieci” pierwsze doświadczenia z komputerem i  Internetem mają już za sobą. Wiek dzieci rozpoczynających swoją przygodę z w wirtualnym świecie wciąż się obniża. Dlatego  chcieliśmy zachęcić, także rodziców aby poświęcali dużą  uwagę bezpieczeństwu swoich pociech i od najmłodszych lat kształtowali w nich właściwe nawyki, pozwalające na konstruktywne korzystanie z potencjału Internetu. Wkrótce wszyscy będziemy mogli wiele się od nich nauczyć.

W swoich działaniach zwracaliśmy uwagę, że nie wolno bezkarnie wykorzystywać cudzych materiałów. Ważne jest także, iż obok wszelkich niepodważalnych zalet Internetu, wiążą się z nim również poważne zagrożenia, jak wykorzystywanie seksualne dzieci lub przemoc rówieśnicza on –Line. Pamiętamy, że dla dziecka przypadkowy kontakt w Internecie z treściami nieadekwatnymi do jego wieku (przemoc, pornografia) może być zaskoczeniem, a nawet wywoływać szok! Nie pozostawiamy ich samych!

Naszą ideą jest pokazanie dzieciom, że nie wszyscy w sieci są dobrzy a  pozornie serdeczny znajomy z sieci upominający się o zdjęcia lub spotkanie, może okazać się niebezpiecznym przestępcą.

Staramy się  rozmawiać z uczniami, i być obecnymi w ich życiu – również tym wirtualnym. Pamiętamy, że krzywda wyrządzona dzieciom w tym nierzeczywistym świecie, nie zniknie wraz z wyłączeniem komputera.
Dbamy o dzieci i  uczmy je dbać o siebie. To najskuteczniejszy sposób, by zapewnić im bezpieczeństwo w Internecie.

Katarzyna Kurek-Brzyk

Share This
Skip to content