Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy (61) 44 77 415 kontakt@spopalenica.pl
Zaznacz stronę

Ostatni miesiąc był niezwykle bogaty w wydarzenia sportowe na szczeblu powiatowym, rejonowym i wojewódzkim. Bogaty był także w sukcesy, które zanotowali uczniowie naszej szkoły.
Zaczęło się 3 maja, kiedy w Rakoniewicach odbyły się Biegi Przełajowe Konstytucji 3 Maja. W rakoniewickim parku rywalizowało kilkuset biegaczy na kilku dystansach. Zwycięstwa w swoich biegach odnieśli: Nadia Krajewska, Julia Ławniczak, Helena Wypchlak, Nina Krajewska, Lena Ławniczak, Rafał Ławniczak i Jakub Pąpka. Na drugim stopniu podium stanęli: Oliwia Okoniewska, Alicja Szarzyńska, Kacper Szajek i Adrian Okoniewski, a trzecie miejsce wywalczyła Liwia Kupczyńska. Wymienieni biegacze otrzymali pamiątkowe puchary, zaś wszyscy uczestnicy okolicznościowe medale.

6.05 na opalenickim orliku odbyły się mistrzostwa powiatu w 4-boju lekkoatletycznym. Naszą szkołę reprezentowały zarówno dziewczęta, jak i chłopcy. Brązowe medale przypadły młodym opaleniczankom, które wystąpiły w składzie: Zofia Borowczak, Nina Krajewska (najlepsza wieloboistka zawodów), Emilia Majewska, Antonina Nowak i Antonina Nowak. Zdecydowanie lepiej wypadli chłopcy, którzy okazali się najlepsi i awansowali do finału rejonowego. Na najwyższym stopniu podium stanęli: Kajetan Ganda, Stanisław Jakubowski, Kacper Kałek, Adrian Kubiak, Rafał Ławniczak, Wiktor Piechowiak, Michał Skrzypczak, Łukasz Szajek oraz Franciszek Świtalski (najlepszy zawodnik 4-boju).

7.05 Owińska k/Poznania gościły finalistów wojewódzkich w koszykówce chłopców z klas 7-8. Wśród czterech najlepszych drużyn znalazła się reprezentacja Opalenicy. Po zwycięstwie z gospodarzami turnieju opaleniccy koszykarze stanęli naprzeciw SP 1 z Ostrowa Wlkp. I znów podobnie jak w półfinale Wielkopolski ostrowianie okazali się lepsi. Opaleniczanom przypadł tym samym tytuł wicemistrzowski, co jest ogromnym sukcesem tego zespołu, jak i trenera Aleksandra Ziobro. Pamiątkowy puchar, grawerton oraz srebrne medale odebrali: Jakub Czerwiński, Jan Gałkowski, Mikołaj Haegenbarth, Szymon Haegenbarth, Mikołaj Kaczmarek, Nikodem Loliga, Oskar Małysz, Sebastian Okoński oraz Antoni Szulc.

Również 7.05 Opalenica stała się gospodarzem mistrzostw powiatu w piłce nożnej chłopców kl. 5-6. Do rywalizacji przystąpiło 5 zespołów (SP Lwówek, SP Zbąszyń, SP 1 Nowy Tomyśl, SP 2 Nowy Tomyśl i SP Opalenica). Po rozegraniu wszystkich pojedynków okazało się, że najlepszą drużynę mają opaleniczanie, którzy awansowali do mistrzostw rejonu a dokonali tego: Piotr Adamski, Kajetan Ganda, Aleks Kaczmarek,  Kacper Kałek, Jakub Kasperczak, Adrian Kubiak, Rafał Ławniczak, Igor Wawrzyniak i Karol Wiśniowski.

8.05 do Opalenicy przyjechały dziewczęta z klas 7-8, aby rywalizować w ramach mistrzostw rejonu w koszykówce 3×3. Oprócz gospodyń zawodów wystąpiły drużyny z SP 1 Grodzisk Wlkp., SP 2 Zalasewo, SP 1 Kórnik. Koszykarki z Opalenicy nie zawiodły i z kompletem zwycięstw awansowały do finału wielkopolskiego. Mistrzostwo rejonu wywalczyły: Zofia Derak, Zuzanna Jankowska, Olga Przewoźna, Marianna Troszczyńska i Adrianna Wójcik.

Już następnego dnia (9.05) do rywalizacji na opalenickim orliku przystąpili koszykarze z klas 7-8, aby rozstrzygnąć tytuł mistrza rejonu w koszykówce 3×3. Tym razem pojawili się koszykarze z grodziskiej jedynki, SP 2 Zalasewo i kórnickiej jedynki. Również i w tym turnieju bezkonkurencyjni okazali się gospodarze, którzy podobnie jak dziewczęta zapewnili sobie udział w finale wojewódzkim. Sztuki tej dokonali: Jan Gałkowski, Mikołaj Haegenbarth, Szymon Haegenbarth, Mikołaj Kaczmarek i Sebastian Okoński.

9 i 10 maja w Nowym Tomyślu rozegrane zostały mistrzostwa powiatu w siatkówce plażowej dziewcząt i chłopców. Pierwsi do rywalizacji przystąpili chłopcy, którzy w pokonanym polu zostawili zespoły z nowotomyskiej jedynki, dwójki oraz Wąsowa. Zapewniając sobie występ w etapie rejonowym dobrą formę potwierdzili: Jakub Czerwiński, Adrian Ludwikowski oraz Oskar Małysz.

9.05 na poznańskiej Olimpii odbyła się kolejna edycja Wielkopolskich Czwartków Lekkoatletycznych. Opalenicką podstawówkę reprezentowała jedynie Nina Krajewska, która startując w biegu na dystansie 300 m odniosła zdecydowane zwycięstwo, a przy okazji poprawiła dotychczasowy rekord szkoły. Od teraz wynosi on 46,04 s.

10.05 ponownie w Opalenicy rozstrzygnął się tytuł mistrza rejonu w piłce nożnej chłopców w kategorii klas 5-6. SP 2 Skórzewo, SP 3 Rogoźno, SP 3 Wronki, ZSP Granowo i SP Opalenica to zespoły uczestniczące w tym wydarzeniu. Turniej rozegrano systemem każdy z każdym, a po jego zakończeniu wręczone zostały puchary i dyplomy. Awans do finału wojewódzkiego zapewniła sobie szkoła z Rogoźna, zaś młodzi piłkarze z Opalenicy musieli zadowolić się piątym miejscem. W naszym zespole zagrali: Maciej Fręsko, Kajetan Ganda, Kacper Kałek, Jakub Kasperczak, Leon Kasperczak (najmłodszy uczestnik turnieju), Adrian Kubiak, Rafał Ławniczak, Bartosz Pazgrat i Karol Wiśniowski.

10.05 w Nowym Tomyślu w mistrzostwach powiatu zmierzyły się siatkarki plażowe. Podobnie jak dzień wcześniej do zawodów zgłosiły się zespoły z Wąsowa, nowotomyskiej jedynki, dwójki oraz dziewczęta z Opalenicy. Tym razem umiejętności opaleniczanek wystarczyły na zajęcie 4 miejsca. Opalenicę reprezentowały: Ewa Franek, Lena Ławniczak, Nela Paryzek, Maja Sękowska i Oliwia Zdziarska.

Tym razem w Obornikach odbyły się mistrzostwa rejonu w 4-boju lekkoatletycznym z udziałem klas 5-6. Zawody odbyły się 13 maja na miejskim stadionie. Także i w tym roku nie zawiedli chłopcy, którzy ulegając jedynie drużynie z Puszczykowa zapewnili sobie awans do finału wojewódzkiego. Opalenickie barwy reprezentowali: Stanisław Jakubowski, Adrian Kubiak, Rafał Ławniczak, Wiktor Piechowiak, Michał Skrzypczak oraz Franciszek Świtalski (najlepszy zawodnik wieloboju). W zawodach wzięła też udział Nina Krajewska – najszybsza biegaczka na dystansie 600 m.

W dniach 16-17.05 we Wrześni odbył się finał wojewódzki turnieju piłki nożnej o Puchar Tymbarku. W zawodach tych uczestniczyli najpierw chłopcy z klas 2-3, którzy w gronie 35 zespołów zajęli 9 miejsce. O braku awansu do rundy ćwirćfinałowej zadecydował jedynie nieco gorszy bilans bramkowy od zespołu z Czempinia. Z bardzo dobrej strony pokazali się: Marcel Broniecki, Adam Brychcy, Aleksander Czajkowski, Borys Kaczmarek, Leon Kasperczak, Jakub Kukieła, Filip Przygocki, Marcel Sękowski i Oskar Sękowski.

Nieco gorzej powiodło się chłopcom z klas 1 i zerówek, którzy zajęli ostatecznie 15 miejsce. Tak czy inaczej na słowa uznania zasłużyli: Szymon Borowy, Piotr Bręk, Stanisław Kachel, Nikodem Kasperczak, Szymon Sulżyk, Tymoteusz Sulżyk, Nikodem Walkowiak, Wiktor Wieczorek oraz Kacper Wielgosz.

Z dniem 17.05 rozpoczął się spektakl z udziałem naszych młodych biegaczy, którzy dzielą i rządzą nie tylko w powiecie nowotomyskim. Właśnie w tym dniu odbyły się w Michorzewie Biegi Przełajowe im. E. Sczanieckiej. I tak na najwyższym stopniu podium stawali: Nadia Krajewska, Julia Ławniczak, Helena Wypchlak, Nina Krajewska, Lena Ławniczak, Rafał Ławniczak i Jakub Pąpka. Srebrne medale otrzymali: Zofia Jakubowska, Alicja Szarzyńska, Szymon Rzeźnik i Stanisław Jakubowski. Na trzecich miejscach meldowali się: Julia Gawron, Bartosz Rzeźnik, Kacper Szajek i Adrian Okoniewski. W klasyfikacji drużynowej opalenicka szkoła odebrała okazałe puchary za drugie miejsce w kategorii klas 1-3 oraz 2 miejsce w kategorii klas 4-8.

Dzień później 18.05 w Bolewicach odbyła się kolejna edycja Biegów Ulicznych im. B. Malinowskiego. Na starcie nie mogło zabraknąć biegaczy z Opalenicy, którzy w klasyfikacji drużynowej zajęli 2 miejsce ulegając jedynie liczniejszej ekipie gospodarzy. Główne trofea w poszczególnych biegach wywalczyli: Julia Ławniczak,  Alicja Szarzyńska, Agata Ratajczak, Lena Ławniczak, Bartosz Rzeźnik, Franciszek Jakubowski, Rafał Ławniczak, Wiktor Piechowiak, Adrian Okoniewski i Jakub Pąpka. Na drugiej pozycji na metę przybiegali: Zofia Jakubowska, Olga Cichowlas, Szymon Rzeźnik, Kacper Szajek i Stanisław Jakubowski. Na podium stanęli też: Oliwia Okoniewska, Joanna Zimna, Tomasz Rzeźnik i Łukasz Szajek.

20.05 to dzień finału wojewódzkiego w koszykówce dziewcząt 3×3 w kategorii Igrzysk Dzieci (kl. 5-6). Areną tych zmagań stał się Nowy Tomyśl, który gościł ponad 20 4-osobowych zespołów. W tym gronie znalazły się również młode koszykarki z Opalenicy. Grały one ze zmiennym szczęściem, a skończyło się na 6 miejscu w klasyfikacji końcowej. W drużynie z Opalenicy znalazły się: Maria Binkiewicz, Emilia Borek, Anna Derak, Nina Krajewska, Gabriela Kupińska i Małgorzata Sadłocha.

Raz jeszcze Nowy Tomyśl był organizatorem mistrzostw województwa w koszykówce 3×3 tym razem w kategorii dziewcząt i chłopców kl. 7-8.

W dwóch halach na czterech boiskach swoje mecze rozgrywało kilkadziesiąt drużyn z całej Wielkopolski. Dziewczęta z Opalenicy zakończyły zmagania na rundzie ćwierćfinałowej zajmując ostatecznie 6 miejsce. Natomiast chłopcy dotarli do finału, w którym musieli uznać wyższość zespołu z Ostrowa Wlkp. Zdobyli tym samym tytuł wicemistrzów województwa, czym powtórzyli wyczyn z koszykówki 5-osobowej.

Drużynę dziewcząt tworzyły: Zofia Derak, Zuzanna Jankowska, Olga Przewoźna, Marianna Trosczyńska i Adrianna Wójcik. Wicemistrzami Wielkopolski zostali: Jan Gałkowski, Mikołaj Haegenbarth, Szymon Haegenbarth, Mikołaj Kaczmarek oraz Sebastian Okoński.

23.05 Piła stała się gospodarzem mistrzostw województwa w 4-boju lekkoatletycznym. Do walki o mistrzostwo przystąpiło 17 drużyn dziewcząt i 18 drużyn chłopców. Wśród tych drugich znaleźli się młodzi wieloboiści z Opalenicy, którzy w osłabionym składzie zajęli ostatecznie 11 miejsce. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w skoku w dal w stawce ponad 100 zawodników 3 miejsce zajął Michał Skrzypczak uzyskując 5.09 m. Pozostałą część drużyny stanowili: Aleks Kaczmarek, Kacper Kałek, Maciej Lamel, Wiktor Piechowiak i Franciszek Świtalski.

Także w Pile 24.05 odbyła się wojewódzka liga lekkoatletyczna z udziałem klas 7-8. Jakub Pąpka był jedynym zawodnikiem, który wystąpił w barwach opalenickiej szkoły. Jego występ w biegu na dystansie 600 m wypadł niezwykle okazale, albowiem Kuba okazał się najlepszy, a przy okazji rozprawił się z ubiegłorocznym rekordem szkoły, który wynosi obecnie 1.32,94 min.

Tego samego dnia (24.05) w nowotomyskim parku walczyli siatkarze plażowi w ramach mistrzostw rejonu w kategorii klas 7-8. Oprócz chłopców z Opalenicy do rozgrywek przystąpiły: SP 3 Oborniki, SP Kaźmierz, SP Lusowo oraz ZSP Granowo. Po rozegraniu 10 pojedynków okazało się, że opaleniczanie zajęli 3 miejsce ulegając zespołom z Kaźmierza i Lusowa. Ten niewątpliwy sukces stał się udziałem Adriana Ludwikowskiego, Oskara Małysza, Jakuba Czerwińskiego oraz Adriana Cichego.

25.05 w nieodległym Chmielinku odbyły się Biegi Uliczne im. B. Malinowskiego z udziałem szkół podstawowych. Najcenniejsze trofea w opalenickiej drużynie odebrali: Nadia Krajewska, Julia Ławniczak, Alicja Szarzyńska, Lena Ławniczak, Hubert Kaczmarek, Kacper Szajek, Adrian Okoniewski i Jakub Pąpka. Na drugim stopniu podium stanęli Olga Cichowlas i Bartosz Rzeźnik. Medale za trzecie miejsca otrzymali: Agata Ratajczak, Szymon Rzeźnik oraz Adam Sperling.
W klasyfikacji drużynowej młodzi opaleniccy biegacze zajęli 2 miejsce ulegając liczniejszej grupie z Lwówka.

26.05 w Dąbrówce k/Dopiewa po raz kolejny pojawili się biegacze z okolicznych miejscowości, aby rywalizować w Biegach Przełajowych o Koronę Księżnej Dąbrówki. Nie mogło tam zabraknąć opalenickich sportowców, którzy od kilku już lat walczą w tych biegach z dobrym skutkiem. Nie inaczej było i tym razem. Jako pierwsi na linii mety meldowali się: Zofia Jakubowska, Julia Ławniczak, Agata Ratajczak, Wiktor Piechowiak i Jakub Pąpka. Nagrody za drugie miejsca otrzymali: Lena Ławniczak, Szymon Rzeźnik oraz Rafał Ławniczak. Wreszcie trzecie miejsce na podium wywalczyli Alicja Szarzyńska i Bartosz Rzeźnik.

27.05 opalenicki orlik stał się ponownie areną zmagań tym razem najmłodszych sportowców. Na bieżni, skoczni i rzutni pojawili się bowiem najlepsi wieloboiści z klas 3-4, którzy rywalizowali o mistrzostwo powiatu w 3-boju lekkoatletycznym. Do zawodów przystąpiło w sumie 9 zespołów, które walczyły o awans do etapu rejonowego. I właśnie zarówno dziewczęta jak i chłopcy z opalenickiej placówki zajmując drugie miejsca zapewniły sobie udział w kolejnym etapie, który odbędzie się 6 czerwca w Opalenicy.

Naszą szkołę reprezentowali: Olga Cichowlas, Wiktoria Kasperczak, Liwia Kupczyńska, Julia Ławniczak, Patrycja Neumann, Alicja Szarzyńska, Helena Wypchlak, Jacek Bełdo, Franciszek Jakubowski, Oliwier Kąkolewski, Adam Sperling, Kacper Szajek, Adam Wrona i Piotr Wrona (najlepszy uczestnik zawodów). Wymienieni uczniowie otrzymali pamiątkowe medale, zaś szkoła wzbogaciła się o kolejne dwa puchary.

28.05 opalenickie koszykarki (kl. 7-8) udały się do Ostrowa Wlkp., aby walczyć o tytuł najlepszej drużyny w Wielkopolsce. Kiedy w meczu półfinałowym opaleniczanki zdecydowanie pokonały przeciwniczki ze SP 12 Leszno wydawało się to całkiem możliwe. Jednak dość szybko okazało się, że na gospodynie turnieju nie ma mocnych i to właśnie zespół ostrowskiej jedynki zyskał miano mistrza województwa. Jednakże drugie miejsce to niewątpliwy sukces naszych dziewcząt, jak ich trenera – Krzysztofa Mądrego. O tę jakże miłą niespodziankę postarały się: Maria Albrecht, Zofia Derak, Zuzanna Jankowska, Olga Karłowska, Olga Przewoźna, Marianna Troszczyńska i Adrianna Wójcik (najskuteczniejsza zawodniczka turnieju). Warto dodać, że najlepszą koszykarką opalenickiej drużyny została wybrana Zuzanna Jankowska.

 

 

Share This
Skip to content