Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy (61) 44 77 415 kontakt@spopalenica.pl
Zaznacz stronę

Druga połowa marca stała pod znakiem lekkoatletyki, a konkretnie biegów przełajowych. Najpierw 22.03 w opalenickim parku odbyły się mistrzostwa gminy, które zgromadziły ok. 200 biegaczy. Większość z nich stanowili opaleniczanie, a ponadto dojechali reprezentanci Porażyna i Wojnowic. Biegi odbyły się w 8 kategoriach wiekowych na 4 dystansach. Jako pierwsze pobiegły dziewczęta z klas 2 i młodszych na dystansie ok. 400 m. Pierwsza na linii mety zameldowała się Julia Ławniczak przed Joanną Kozłowską i Barbarą Binkiewicz. W kategorii chłopców zwyciężył Wojciech Gałkowski wyprzedzając Huberta Kaczmarka i Oskara Sękowskiego.
Klasy 3-4 rywalizowały na dystansie 600 m. Wśród dziewcząt najlepsza okazała się Zuzanna Ratajczak z Wojnowic. Wyprzedziła ona Alicję Szarzyńską i Olgę Cichowlas. Najszybszym 4-klasistą okazał się Piotr Wrona. Podium uzupełnili Bartosz Pazgrat i Jacek Bełdo.
Także na dystansie 600 m ścigały się dziewczęta z klas 5-6. Pierwsza linię mety przekroczyła Nina Krajewska przed Barbarą Kaczmarek i Weroniką Kurek (obie z Porażyna). Dystans 800 m jako pierwszy pokonał Rafał Ławniczak, a tuż za nim przybiegli Franciszek Świtalski i Stanisław Jakubowski.
Na takim samym dystansie toczyły walkę dziewczęta z klas 7-8. Tutaj nie miała sobie równych Lena Ławniczak wyprzedzając Oliwię Zdziarską i Viktoriię Cherniukh. Z najdłuższym dystansem (1000 m) zmierzyli 7-8-klasiści. Po raz kolejny swoją dominację potwierdził Jakub Pąpka. Na podium stanęli też Oskar Małysz i Adrian Okoniewski.

Kilka dni później (26.03) w Bolewicku najlepsi biegacze reprezentowali opalenicką gminę na mistrzostwach powiatu w drużynowych biegach przełajowych. 6 biegów odbyło się w 3 kategoriach wiekowych, a do klasyfikacji końcowej brano pod uwagę 4 najlepsze wyniki biegaczy danej szkoły.
Ogromną niespodziankę w pierwszym biegu (kl. 4 i młodsze) sprawiła Julia Ławniczak (kl. 2), która pozostawiła w pokonanym polu starsze zawodniczki. Na najwyższym stopniu podium stanęła też siostra Julii – Lena (kl. 7-8). W kategorii klas 5-6 brązowy medal wywalczyła Nina Krajewska. Jeszcze lepiej spisali się chłopcy, którzy indywidualnie wywalczyli 4 medale. Złote krążki zdobyli Piotr Wrona (kl. 3-4) i Jakub Pąpka (kl. 7-8), zaś brązowe – Jacek Bełdo (kl. 3-4) oraz Adrian Okoniewski (kl. 7-8).
Ważniejszą klasyfikacją w tych zawodach była jednak drużynówka, albowiem zwycięskie zespoły zapewniały sobie udział w finale wojewódzkim 19 kwietnia w Żerkowie. Po podliczeniu wszystkich punktów okazało się, że najlepszych biegaczy w powiecie ma opalenicka szkoła, która zwyciężyła we wszystkich kategoriach i w komplecie (36 uczniów!) awansowała do mistrzostw Wielkopolski. Oprócz wyżej wymienionych dokonali tego: Alicja Szarzyńska, Helena Wypchlak, Olga Cichowlas, Wiktoria Kasperczak, Gabriela Figlak, Julia Gawron, Agata Ratajczak, Małgorzata Stachowska, Antonina Nowak, Ewa Franek, Oliwia Zdziarska, Maja Sękowska, Bartosz Pazgrat, Kacper Szajek, Adam Sperling, Adam Wrona, Wiktor Piechowiak, Stanisław Jakubowski, Adrian Kubiak, Franciszek Świtalski, Kacper Kałek, Jakub Czerwiński, Ksawery Neumann, Mateusz Pawłowski i Mikołaj Kaczmarek.
Warto dodać, że startując indywidualnie udział w finale wojewódzkim zapewniła sobie także Barbara Kaczmarek (SP Porażyn) zajmując w swoim biegu 2 miejsce.