Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy (61) 44 77 415 kontakt@spopalenica.pl
Zaznacz stronę

Uczniowie kl. 2b z wychowawczynią Ewą Łysiak-Tupalską zapoznały się z historią motocykla Lech. Motocykl Lech jest jednym z symboli Opalenicy. W 1928 r. w Opalenicy skrzyżowały się losy Wacława Sawickiego i Władysława Zaleskiego. Dzięki ich przedsiębiorczości i determinacji uruchomiono pierwszą w Polsce fabrykę motocykli. W 1929 r. rozpoczęto jego produkcję.
Na pamiątkę motoryzacyjnego epizodu ustawiono na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego replikę motocykla „Lech”. Inicjatorem ustawienia nietypowego pomnika było Stowarzyszenie “LECH 1929 Opalenica – Klub Motocyklowy”.  W holu Urzędu Miejskiego stoi replika motocykla Lech z wikliny i drewna.
Po powrocie do szkoły uczniowie wykonali prace plastyczne z motocyklem Lech w roli głównej. Poznając historię motocykla Lech uczniowie
poszerzają wiadomości o mieście, w którym żyją, mieszkają i chodzą do szkoły. Środowisko, w którym dorastamy kształtuje naszą tożsamość, która przez lata umacnia się i znajduje swoje odzwierciedlenie w tym, jak postrzegamy swoją małą, lokalną Ojczyznę.

Share This
Skip to content