Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy (61) 44 77 415 kontakt@spopalenica.pl
Zaznacz stronę

21 lutego po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został on ustanowiony po to, by wszyscy – na całym świecie – uświadomili sobie, jak wielka jest różnorodność i wartość języków ojczystych. Dbając bowiem o język, chronimy kulturę i tożsamość kulturową.

Uczniowie mogli poznać historię tego święta oraz akcje i kampanie organizowane z tej okazji. Dzięki kampanii ,,Ojczysty – dodaj do ulubionych” dowiedzieli się, jakie błędy popełniane są najczęściej oraz, jakie słowa są najpopularniejsze.

Mogli także obejrzeć krótkie filmy z cyklu ,,Błyskawiczne dzieje polszczyzny” oraz sprawdzić swoje umiejętności w zabawach ortograficznych i językowych. Dla klas starszych szczególnie przydatne okazały się ćwiczenia ze związków frazeologicznych. Nie zabrakło też zadań polonistycznych dla miłośników kostki Rubika. Pojawiły się również łamańce językowe, które dostarczyły wiele radości zarówno ćwiczącym jak i obserwującym. Klasy młodsze rozpoznawały pisarzy widocznych na zdjęciach lub układały łańcuch słów zaczynających się na literę k oraz próbowały zgadnąć, jakie znaczenie mają słowa, pochodzące z różnych regionów kraju. Można też było stworzyć swój wierszyk lub przeczytać wiersze znanych poetów z podziałem na role.

Przeprowadzenie tych wszystkich działań  było możliwe dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli: Agnieszki Bręk – Świtalskiej (4C), Katarzyny Ciechańskiej (3A), Ewy Łysiak – Tupalskiej (2B), Hanny Gmerek (7B, 6C), Małgorzaty Poznańskiej (8F).

 

Share This
Skip to content