Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy (61) 44 77 415 kontakt@spopalenica.pl
Zaznacz stronę

W zimowych miesiącach: od grudnia 2022 r. do lutego 2023 r. realizowany był w naszej szkole projekt pod tymże tytułem mający przybliżyć uczniom najważniejsze fakty, bohaterów oraz znaczenie tego jakże ważnego zrywu niepodległościowego Wielkopolan.

Już na początku grudnia młodzież z klas siódmych i ósmych miała okazję zmierzyć się w szkolnym etapie konkursu historycznego POWSTANIE WIELKOPOLSKIE. PAMIĘTAMY od lat organizowanego przez ODN w Poznaniu pod patronatem m.in. Marszałka Województwa Wielkopolskiego, a w naszej placówce koordynowanego przez p. Monikę Garczarek. Pięcioro uczestników zakwalifikowało się do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się w marcu 2023 r. w Poznaniu. Są to : Wojciech Nowak, Wojciech Pawlak, Agata Sroczyńska, Zofia Szulc i Zofia Witkowska.

27 grudnia 2022 r. przedstawiciele społeczności szkolnej, poczet sztandarowy oraz zuchy i harcerze  wzięli udział w gminnych obchodach 104. rocznicy wybuchu powstania. Ponadto 28.12.2022 r. dzieci z 14 Gromady zuchowej ,,Tropiciele” i 13 próbnej drużyny harcerskiej ,,Munditia” wzięły udział w wycieczce do Warszawy. Dzieciaki pojechały na nią wraz z  Panem Burmistrzem Tomaszem Szulcem oraz delegatami z okolicznych szkół, aby złożyć wiązanki  kwiatów na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, przy grobach Powstańców Wielkopolskich (wśród nich opaleniczanin Ignacy Chojnacki).

W pierwszych dniach stycznia w okolicznościowej audycji przygotowanej przez p. Monikę Garczarek uczennice klas ósmych przybliżyły koleżankom i kolegom genezę oraz okoliczności wybuchu tego zrywy zbrojnego Wielkopolan. W korytarzach szkolnych zarówno przy ul. Farnej jak i Poznańskiej oraz w salach lekcyjnych  pojawiły się gazetki tematyczne.

W związku z rocznicą podpisania rozejmu w Trewirze kończącego powstańcze działania zbrojne w połowie lutego nauczyciele historii przeprowadzili zajęcia multimedialne Opaleniczanie w powstaniu wielkopolskim przygotowane w aplikacji PADLET przez p. Hannę Gmerek. Uczniowie mieli okazję prześledzić okoliczności powstania oraz szlak bojowy kompanii opalenickiej, poznać lokalnych bohaterów oraz miejsca upamiętniające powstanie. Na koniec sprawdzili swoją wiedzę, rozwiązując quiz.

Upamiętniając te ważne wydarzenia harcerze, zuchy oraz uczniowie z klas 2d i 2e  wraz z wychowawcami oddali hołd poległym opaleniczanom na Skwerze Obrońców Wiary i Ojczyzny, przy tablicach upamiętniających Powstańców.

Share This
Skip to content