Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy (61) 44 77 415 kontakt@spopalenica.pl
Zaznacz stronę

W dniach 21-25 X 2022 uczniowie klas 8 naszej szkoły uczestniczyli w projekcie szkoleniowym Euroweek – Szkoła Liderów. Jego celem jest doskonalenie umiejętności językowych w zakresie języka angielskiego. Projekt rozwija też inteligencję, uczy wielokulturowości, komunikacji społecznej oraz rozwija kreatywność.
Nasza szkoła przystąpiła do tego projektu już po raz trzeci. Tym razem zajęcia odbywały się w Różance – miejscowości położonej niedaleko Bystrzycy Kłodzkiej. Prowadzili je wolontariusze z różnych krajów: m. in. z Włoch, Peru, Azerbejdżanu czy Ukrainy. Opiekę nad uczniami sprawowały Natalia Kroma, Marta Grabarz i Małgorzata Poznańska.
Uczestnikami byli uczniowie w różnym wieku i z różnych szkół, toteż program zaczął się od działań integracyjnych. Kiedy wszyscy poznali już swoje imiona i dokonano podziału na grupy (skład grup zmieniał się wielokrotnie, a klucze do ich tworzenia były przeróżne),  przystąpiono do realizacji pierwszego zadania. Było nim stworzenie plakatu, który pokazywał zainteresowania członków grupy oraz wady i zalety Polaków lub zaprezentowanie wybranego kraju. Każdy z uczestników  miał możliwość zaprezentowania fragmentu wspólnej pracy.
Sporym wyzwaniem okazało się kolejne zadanie, którego celem było przygotowanie krótkich scenek na podstawie znanych filmów. Można więc było oglądać nowatorskie połączenie ,,Titanica”, ,,Kopciuszka”, ,Shreka”, ,,Minionków” czy ,,Gwiezdnych wojen”.
Uczestnicy mogli również poznać elementy języka migowego, a następnie zaprezentować za jego pomocą swoje imiona. Niektórym udało się zapamiętać nawet całe zdania. Wszyscy natomiast z całą pewnością zapamiętali różnicę między słowami aplauz i osioł.
Kolejnym zadaniem było przygotowanie reklam różnych sieci handlowych i produktów. Sporo emocji dostarczyło też uczestnikom tworzenie i prezentowanie nowatorskich produktów. Należało określić  ich przeznaczenie, cenę, sporządzić rysunek i odpowiedzieć na pytania prowadzącego.
Pomiędzy zadaniami były też wspólne zabawy, tańce, piosenki. Została również zorganizowana piesza wycieczka do Gniewoszowa, gdzie znajdują się ruiny XIV – wiecznego zamku.
Na zakończenie wszyscy otrzymali certyfikaty potwierdzające zdobyte umiejętności oraz podziękowania.
Były to dni intensywnej nauki, ale też dobrej zabawy i wspaniałej atmosfery. Wszyscy mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych oraz poznania osób pochodzących z różnych krajów i kultur. Wyjazd ten i związane z nim przeżycia na długo pozostaną w pamięci uczestników. Z pewnością zachęci też kolejnych uczniów do poznawania języka angielskiego.

Share This
Skip to content