Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy (61) 44 77 415 kontakt@spopalenica.pl
Zaznacz stronę

Na początku czerwca, po wielu miesiącach nauki zdalnej, braku codziennego kontaktu ze sobą, mogliśmy nareszcie zaplanować wycieczkę klasową. W innych okolicznościach z pewnością byśmy tego nie docenili, ale po okresie izolacji, nawet krótki plenerowy wyjazd był pełen magii. Wprawdzie oddaliliśmy się tylko o ok. 20 km, ale wspólny czas, emocje, miejsca i obecna na każdym kroku historia spowodowały, że długo będziemy go wspominać.

Pierwszym miejscem, do którego dotarliśmy, był Pakosław, gdzie znajduje się zabytkowy pałac, należący w XIX wieku do Emilii Sczanieckiej. Podczas lekcji historii poświęconych powstaniom narodowym dużo dowiedzieliśmy się o tej postaci, więc niesamowitym przeżyciem było znalezienie się w jej dawnej posiadłości. O tej porze roku szczególnie urokliwy wydawał się park, mieniący się wszystkimi odcieniami zieleni. Wracając, mijaliśmy zabudowę folwarczną oraz zabytkowe budynki oznaczone specjalnymi tabliczkami informującymi o ich związku z naszą bohaterką. Ucieszyło nas, że pamięć o postaci, którą znamy z podręczników historii, nadal trwa, czego dowodem było odsłonięcie w 2016 r. pomnika – popiersia. W Pakosławiu spędziła ona ostatnie lata swojego życia i tutaj zmarła w 1896 roku.

Kolejnym etapem naszej wycieczki było Michorzewo, gdzie Emilia Sczaniecka została pochowana. Tu też znajduje się szkoła nosząca imię tej
wybitnej Wielkopolanki. Przed budynkiem, w 2010 roku posadzono „Dąb Katyński” na cześć Kazimierza Baranieckiego, który pochodził z Opalenicy, a przed II wojną światową był kierownikiem szkoły w pobliskim Podrzewiu. Jego losy też są nam znane, stąd był to ważny moment naszego wyjazdu.

Ostatnim miejscem, które tego dnia odwiedziliśmy było Wąsowo. Zazwyczaj, uwagę wszystkich zwiedzających przykuwa neogotycki pałac- zamek z czerwonej cegły. Nas jednak szczególnie zainteresował usytuowany w pobliżu dużo starszy pałac, należący dawniej do Anastazji Sczanieckiej – babci Emilii, w którym w dzieciństwie wiele czasu spędziła nasza bohaterka.

Wielką przyjemność sprawił nam spacer pięknymi alejkami tutejszego parku. Miło było ukryć się w cieniu licznych drzew, zważywszy że dzień był wyjątkowo upalny.

Z nową wiedzą i przeżyciami wróciliśmy do Opalenicy.

Piękno miejsc odwiedzonych tego dnia, a także losy postaci, które zapisały się na zawsze na kartach historii, okazały się bardzo inspirujące. Już mamy w planach następny wyjazd po najbliższej okolicy.

Klasa 7a

Share This
Skip to content