Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy (61) 44 77 415 kontakt@spopalenica.pl
Zaznacz stronę

Uwaga! Uwaga! Przeczytaj uważnie!
Zachowaj powagę! Ja mówię poważnie!
Wąziutka jest wstążka, szeroka jest wstęga,
nie gruba jest książka, grubaśna jest księga,
na łące są dróżki, w miasteczkach są drogi,
stonoga ma nóżki, słonica ma nogi,
kozica ma rogi, koziołek ma różki,
to wielkie pierogi, to tycie pierożki,
po bieżni wesoło biegają dwie Hanki,
Staś wita kolegę, a Jaś koleżanki,
by zważyć coś dobrze, niezbędna jest waga,
by móc być odważnym – konieczna odwaga,
śnieg pada i pada, wciąż śnieży i śnieży,
i białym dywanem zalega i leży,
cieniutka łodyżka wśród trawy się wspina,
a bluszczu łodyga już sięga do komina!

Jak widać regułka wyjawia się z cienia –
PISZ ,,Ż” ZAWSZE WTEDY, GDY NA ,,G” SIĘ WYMIENIA.
to jasna zasada, rzec mogę, że może 
gdy innym pomaga – i tobie pomoże.

Taki dzień, to okazja do świetnej zabawy, ale również pierwszy krok, by spróbować zaprzyjaźnić się z ORTOGRAFIĄ. Nie zawsze nam po drodze z zasadami i regułami ortograficznymi.

Ważne jest, by w mądry sposób pokazać dzieciom, że ortografia to nieodłączny element naszej ojczystej mowy. Poprzez zabawę młodsi uczniowie oswajali się  z regułami ortograficznymi, samodzielnie wykonywali ortogramy, krzyżówki, zagadki, zabawy słowne, muzyczne i ruchowe.

Starsi uczniowie na wszystkich przedmiotach realizowali tematy ze szczególnym uwzględnieniem trudności ortograficznych. W kreatywny sposób tworzyli własne dyktanda, rebusy ortograficzne, prezentacje multimedialne. By utrwalać ortografię korzystali z ciekawych gier edukacyjnych znajdujących na stronach internetowych np. Eduelo, pisupisu.pl., ortograf.pl, ortografka.pl, dyktanda.pl.

Nikt nie nauczy się ortografii w ciągu jednego dnia, wiedzą o tym koordynatorzy Szkolnego Dnia Ortografii: p. Katarzyna Ciechańska, Halina Gałkowska, Agnieszka Bręk-Świtalska i Mirosława Ginter, dlatego tradycją naszej szkoły jest kultywowanie ortograficznych wyzwań, by zostać mistrzem. Może jeszcze nie dziś, może nie za rok, ale sukces jest wynikiem właściwej decyzji i ćwiczeń. Podejmijcie je już dziś i pracujcie wytrwale. 🙂

Poniżej fotogaleria

Share This
Skip to content