Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy (61) 44 77 415 kontakt@spopalenica.pl
Zaznacz stronę

1 marca po raz 10. obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”. Z tej okazji w holu naszej szkoły już w piątek zorganizowaliśmy okolicznościową wystawę prezentującą działaczy antykomunistycznego podziemia, którzy po wojnie stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Za swoją postawę płacili najwyższą cenę. Przez lata milczano na ten temat, a w wolnej Polsce upomniano się o swoich bohaterów, stąd w 2011 roku ustanowiono święto, które upamiętnia “Żołnierzy Wyklętych”.

Nasi uczniowie podczas zwiedzania wystawy, a także w trakcie prowadzonych zajęć, poszerzyli wiedzę o losach takich bohaterów jak między innymi: Witold Pilecki, Danuta Siedzikówna pseudonim “Inka”. Bohaterowie ci walczyli o wolną Polskę, a ich niezłomna postawa nie została złamana po aresztowaniu i brutalnych przesłuchaniach. Zgromadzone materiały i zaprezentowane publikacje z pewnością zachęciły wszystkich do zgłębiania dziejów najnowszych. Skłoniły też do refleksji nad rolą wartości i gotowością ich obrony w imię wyższych celów, a takim niewątpliwie było dobro ojczyzny.

Szkolna ekspozycja została wzbogacona licznymi pamiątkami z okresu II wojny światowej, które od lat gromadzi nasz absolwent Jędrzej Skorliński. Tego dnia wraz ze swoim bratem Jakubem z klasy 6b zaprezentowali wiele rodzinnych pamiątek oraz eksponaty nawiązujące do czasów wojennych. Liczne ciekawostki i anegdoty, którymi podzielił się z nami Jędrek, zaciekawiły zwiedzających. Dla wszystkich nas była to niecodzienna lekcja historii.
Pragniemy podziękować państwu Skorlińskim za ogromne zaangażowanie i pomoc w zorganizowaniu wystawy.

Share This
Skip to content