Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy (61) 44 77 415 kontakt@spopalenica.pl
Zaznacz stronę

Dzieci z zerówek 0a, 0b, 0c wraz z wychowawczyniami udały się na wycieczkę do Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach oraz do Fabryki Bombek w Stodolsku. Pierwszym punktem, było zwiedzenie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach. W tym miejscu dzieci poznały różne rodzaje wozów strażackich, jakie kiedyś brały udział w gaszeniu pożarów, począwszy od konnych wozów strażackich po wojskowe gąsienicowe wozy strażackie. Miały możliwość użycia syreny alarmującej o pożarze, a także mogły spróbować zjazdu na rurze, tak jak prawdziwi strażacy.
Wycieczka miała na celu także zwiedzanie fabryki bombek, w której produkcja odbywa się ręcznie, a także zapoznanie z procesem powstawania ozdób choinkowych. Zwiedzanie obejmowało cały proces wytwórczy, od szklanej rurki do gotowego produktu, jaki możemy spotkać na sklepowych półkach. Przechodząc przez kolejne działy fabryki poznaliśmy tajniki oraz etapy powstawania bombek.
Jednym z etapów zwiedzania była sala, w której pracownik fabryki nad palnikiem ogniowym, rozgrzewał szkło, a następnie ustami wydmuchiwał bańki. Kolejny etap w powstawaniu bombek to ich srebrzenie. Do każdej bombki wstrzykuje się mieszankę azotanu srebra, amoniaku i kwasu, a następnie potrząsa się, dzięki czemu bańki uzyskują piękny, srebrzysty połysk.
Taki wytwór trafia do farbiarni, gdzie nadaje się im przeróżne kolory poprzez zanurzenie w farbie. Następnie wędrują do suszarni, a stamtąd do osoby, która zajmuje się przycinaniem i kapslowaniem. Pozostawia się dłuższą końcówkę, jeżeli bombki mają być ręcznie zdobione.
W „lakierni” podpatrywaliśmy, jak kulki nabierają pięknych barw, a w dziale „dekoracja” przyjrzeliśmy się, jak nanosi się na bombki dekoracyjne wzory, które nabierają wyjątkowego i unikalnego wyglądu. Mieliśmy także okazję obejrzeć różnorodne ozdoby choinkowe.
Po powrocie dzieci otrzymały swoje bombki wykonane w tejże fabryce bombek. Dla wszystkich uczestników wyprawy był to aktywnie spędzony magiczny czas.

Share This
Skip to content