Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy (61) 44 77 415 kontakt@spopalenica.pl
Zaznacz stronę

W pierwszym tygodniu października uczniowie z klas VIII w ramach zajęć z doradztwa zawodowego odwiedzali zaprzyjaźniony zakład przetwórstwa tworzyw sztucznych CHEMOS w Opalenicy.

Dzięki uprzejmości dyrektora technicznego pana Tadeusza Skiby uczniowie na własne oczy zobaczyli, jak powstają przedmioty codziennego użytku z tworzyw sztucznych.

Dowiedzieliśmy się, że zakład CHEMOS jest jedynym w powiecie zakładem pracy chronionej. Zatrudnia ok. 70% pracowników niepełnosprawnych. Eksportują swoje wyroby do 24 krajów, a produkowane przez zakład krzesełka trafiły na stadiony w Rio De Janerio podczas olimpiady w 2016 roku. O zawrót głowy przyprawiała nas informacja, że niemieckie wtryskarki tej samej firmy, która produkuje czołgi Leopardy, zwierają obie części stalowej formy z siłą 650 ton. Ciekawostką było też to, że aby uzyskać dowolny kolor wyrobów plastikowych wystarczy dodać tylko od 1,5 do 3% barwnika do podstawowego surowca, którym jest biały granulat.

Na zakończenie każdy z nas otrzymał prezent w postaci zestawu plastikowych pojemników na żywność, które zakład eksportuje do krajów skandynawskich.

To była niesamowita lekcja łączenia teorii z praktyką.
Bardzo dziękujemy!

 

Share This
Skip to content