Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy (61) 44 77 415 kontakt@spopalenica.pl
Zaznacz stronę

W ramach realizacji szkolnego projektu ,,Rok dla Afryki – wszystkie dzieci nasze są” w środę, 20.09.18 r., uczniowie klas VI i VII mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym spotkaniu. Gościliśmy w auli Przedszkola nr 2 w Opalenicy panią Patrycję Malik – zakochaną w Madagaskarze, wyspie przepięknej, zachwycającej, pełnej niesamowitych zwierząt i roślin. Aż trudno uwierzyć ,że tak magiczne miejsce to jeden z dziesięciu najbiedniejszych krajów świata. Szczególnie trudna jest sytuacja najmłodszych. To właśnie ich los poruszył trzy młode dziewczyny z Poznania, które zdecydowały się założyć Fundację Ankizy Gasy (Dzieci Madagaskaru). Pani Patrycja o tych maluchach mogłaby opowiadać w nieskończoność. Dowiedzieliśmy się, w jakich warunkach żyją sieroty, jak wyglądają domy i szkoły w krajach Afryki. Smutne jest to ,że większość nie potrafi czytać i pisać, ponieważ szkoły ,nawet te państwowe są płatne. Bardzo poruszające były słowa o tym, jak dzieci czekają w szkole, by zjeść obiad ,jedyny posiłek w ciągu dnia. Ogrom zdjęć, które mogliśmy zobaczyć, pozwolił nam zrozumieć, jak wielką pracę wykonują wolontariuszki . Zbudowały sierociniec i szkołę, przywożąc materiały z Polski. Opiekują się dziećmi na co dzień ,uczą w szkole i są pielęgniarkami.
Spotkanie z Panią Partycją utwierdziło nas w przekonaniu, iż projekt ,, Rok dla Afryki- wszystkie dzieci nasze są”, który realizujemy w tym roku szkolnym jest niezwykle potrzebny. Nauczymy się wiele o świecie, zaczniemy doceniać to, co posiadamy. Wszystkie akcje charytatywne , które podejmiemy, pozwolą najuboższym lepiej i godniej żyć. Św. Matka Teresa powiedziała ,,To co robimy, jest tylko kroplą w oceanie. Jednak ,gdyby tej kropli zabrakło, ocean byłby o nią uboższy.”
Już dziś zapraszamy do włączenia się w akcje pomocy najbiedniejszym.

 

Share This
Skip to content