Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy (61) 44 77 415 kontakt@spopalenica.pl
Zaznacz stronę

Dnia 27 marca 2017r. uczniowie z zespołu doświadczalno-badawczego “Explorer” wraz z opiekunką Anną Owsiańską udali się do Gimnazjum im. Generała Kazimierza Sosnkowskiego w Opalenicy na spotkanie z udziałem Gościa Specjalnego  dr. hab. Moniką Fliszkiewisz Kierownikiem Zakładu Hodowli Owadów Użytkowych Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Dzięki ciekawemu i bardzo obrazowemu wykładowi dowiedzieliśmy się, jaka jest rola i znaczenie pszczół dla człowieka oraz jak ciekawe i niesamowite życie wiodą te pożyteczne owady. Ciekawostką niech będzie fakt, że pszczoły potrafią mówić,  wykonując charakterystyczne ruchy, przekazują sobie wiele cennych informacji np. na temat trasy lotu. Inną, że miód, który produkują jako swoje pożywienie, człowiek “podkrada” i spożywa, gdyż jest cennym źródłem wielu składników odżywczych. Dzięki wykładowi wiemy, że najlepiej jest słodzić miodem np. schłodzoną herbatę (gdy ma najwyżej 60oC), ponieważ miód pod wpływem gorąca, traci wszystkie cenne właściwości.

Od ubiegłego roku, zespół “Explorer” realizuje Ogólnopolski Projekt “Pomagamy pszczołom”, dlatego każdy z nas  z zaciekawieniem wysłuchał wykładu, swoją wiedzą o rodzinie pszczołowatych,  zamierzamy podzielić się wkrótce z nauczycielami i uczniami naszej szkoły.  Chcemy zachęcić naszych rówieśników do działania na rzecz tych wspaniałych, pożytecznych i niezbędnych dla zachowania życia człowieka owadów.

Dobrosława Ganda

Share This
Skip to content