Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy (61) 44 77 415 kontakt@spopalenica.pl
Zaznacz stronę

W czwartek 8 grudnia uczniowie klasy 5c odwiedzili Muzeum Etnograficzne w Poznaniu. Podczas lekcji muzealnej „Wilijorze, Gwiazdory i św. Mikołaj” poznawali obyczaje bożonarodzeniowe naszego regionu. Dowiedzieli się, że dawniej choinka wyglądała inaczej, niż obecna. Przypisywano jej magiczną moc, gdyż drzewa iglaste były jedynym zielonym akcentem w zimowym krajobrazie. Przynoszono więc do domu gałązkę lub całe drzewko i zawieszano pod sufitem czubem do dołu. Ozdabiano je przedmiotami, które miały przywołać dobre duchy: jabłkami, orzechami, piernikami, światami (czyli ozdobami z opłatka). Dzieci mogły zjadać łakocie podczas świąt, gdyż uznawano je za dobre duszki. Na choince nie mogło zabraknąć ozdób ze słomy, gdyż ten materiał był symbolem obfitości i urodzaju. Wieszano także czosnek i cebulę, aby odstraszyć złe moce.
Podczas warsztatów plastycznych uczniowie mieli okazję wykonać aniołka ze słomy. Okazało się, że była ona zbierana w okolicach Opalenicy.
Następnie piątoklasiści mogli podziwiać wystawę szopek świątecznych wykonanych przez uczniów poznańskich szkół. Podziwiali pomysłowość i precyzję wykonania. Głosowali także na najpiękniejszą ich zdaniem pracę w plebiscycie publiczności.

Hanna Gmerek

Share This
Skip to content