Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy (61) 44 77 415 kontakt@spopalenica.pl
Zaznacz stronę

DSC_0530Narodowe Święto Niepodległości to dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Andrzeja i Władysława Niegolewskich w Opalenicy dzień szczególny. Dnia11.11.2015r. społeczność szkolna brała udział w obchodach upamiętniających 97 rocznicę odzyskania niepodległości.

W piątek 13.11.2015r. uczniowie z klasy 5e pod opieką pań Agnieszki Bręk- Świtalskiej i Moniki Garczarek przygotowali apel „Barwy ojczyzny”.

Młodzi ludzie poprzez wiersze, scenki sytuacyjne i pieśni patriotyczne ukazali, że dzieje naszej ojczyzny, to rzadko dni szczęśliwe i spokojne, tak jak obecnie. Częściej w życiu naszych rodaków towarzyszyła groza, lęk przed wrogiem, sąsiadem, niewola i walka o wolność.

Uczniowie chcieli pokazać, że pamiętamy o wszystkich, którzy w różnym czasie oddali życie za Ojczyznę. Nigdy nie wrócili do swoich matek, żon i dzieci. Po 123 latach niewoli odzyskaliśmy niepodległy kraj. W montażu słowno- muzycznym wykorzystano utwory: Leopalda Staffa „Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą”, Kazimierza Przerwy- Tetmajera ,, Polska”, Cezarego Zbierzchowskiego „Warszawa, Ta co nie zginęła”, Haliny Bocheńskiej „Modlitwa o Polskę”. Uczniowie wysłuchali również pieśni patriotycznych w wykonaniu szkolnego zespołu „Akolada” pod kierunkiem pana Mateusza Hojana.

Dla wszystkich apel był niezwykłą lekcją patriotyzmu, który skłonił do refleksji, zadumy i wdzięczności. Bowiem młode pokolenie może uczyć się w polskiej, wolnej szkole, a (…) „tylko z ksiąg historii poznawać dziś niewolę(…)”

                                                                                         Agnieszka Bręk- Świtalska

Share This
Skip to content