Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy (61) 44 77 415 kontakt@spopalenica.pl
Zaznacz stronę

DSC_0210We wtorek 24 marca 2015 roku w Szkole Podstawowej w Opalenicy powitaliśmy niezwykłego gościa. Dominikanka – siostra Tadeusza przyjechała do nas z gorącego Kamerunu. Wraz z misjonarką odwiedziły nas Dziekan Uniwersytetu Trzeciego Wieku pani Elżbieta Adamczewska i pani Dorota Pawelczyk.

Uczniowie klas czwartych i piątych mieli okazję wysłuchać opowieści o prawdziwym życiu w Afryce, o szkole, kościele, sytuacji zdrowotnej i ciężkiej pracy dzieci. Poznały tradycje i obrzędy afrykańskich plemion.  Ogromnym zainteresowaniem dzieci cieszyły się filmy i multimedialna prezentacja. Siostra mówiła tak ciekawie, że uczniowie z otwartymi buziami słuchali opowiadania. Żałowały, że spotkanie trwało tylko 1,5 godziny. Wychodząc z sali dopytywali, kiedy jeszcze nas odwiedzi. W sali konferencyjnej czekało gości kolejne spotkanie, którego gospodarzami byli uczniowie z grupy ,,Nitka i krzyżyk” działającego przy naszej szkole. Tu już w innym charakterze, przy herbatce, ciasteczku mogliśmy się lepiej poznać i opowiedzieć o naszej działalności. Jako pierwsi zaprezentowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Rudnikach. Te fantastyczne dziewczyny działają w Kole Misyjnym, którego opiekunem jest katechetka – pani Justyna Marcinkowska. Przywieźli swoje dyplomy i piękne prace plastyczne. Opowiedziały o współpracy z siostrami Klaweriankami, Ojcami Salezjanami i działaniach w Papieskim Dziele Misyjnym Dzieci. Pani Justynie gratulujemy takich uczniów. Przedstawiciele  grupy misyjnej z Opalenicy  mówili o kiermaszach charytatywnych ,Świątecznych Kiermaszach Misyjnych, które co roku przygotowujemy w naszej szkole. Wspomnieli o zakupach ciepłej odzieży dla rówieśników z Afganistanu i Syrii. Okazało się, że w akcji ,,Czary mary okulary”, zaangażował się także Uniwersytet Trzeciego Wieku. Okulary z naszej szkoły już dotarły na Jamajkę. Siostrę ucieszył fakt, że ,,Ołówek dla Afryki”  co roku cieszy się zainteresowaniem a dzieci tak chętnie dzielą się z najuboższymi. Akcja ,,Opatrunek na ratunek” to nasze  kolejne działanie na rzecz potrzebujących. Jak się okazało, ogromnym przeżyciem był udział w akcji ,,Umieram z głodu” pod patronatem UNICEF Polska. Tu z zarobionych przez kółkowiczów pieniędzy zakupiono 700 sztuk saszetek żywności terapeutycznej.  Siostra Tadeusza  podzieliła się swoimi doświadczeniami z pracy na misjach, przedstawiła film ukazujący  pracę wśród najuboższych. Następnie zwiedziła wystawę prac przygotowanych przez dzieci. Dopytywała o decoupage i inne techniki plastyczne. Najbardziej spodobały się wyszywane przez dzieci portrety Świętego Jana Pawła II. Naszej szkole Siostra podarowała piękne pamiątki z Kamerunu – obrazki wykonane ze skrzydeł motyli i liści bananowca. To wyjątkowe spotkanie, wspólna wymiana doświadczeń mobilizują do nowych działań. Już zrodziły się pomysły na współpracę obu kół misyjnych. Bo przecież ,,człowiek jest tyle wart, ile potrafi kochać”.

Anna Szaj – katechetka, opiekun grupy ,,Nitka i krzyżyk”

Honorata Niewiadowska – katechetka

Share This
Skip to content