Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy (61) 44 77 415 kontakt@spopalenica.pl
Zaznacz stronę

dzien_chorego 11 lutego o godzinie 18.00 w kościele p.w. św. Mateusza uczniowie klasy 4c  oraz zespół muzyczny „Wiolinki’ wraz z opiekunami przygotowali krótki montaż słowno – muzyczny. Prezentowane myśli  św. Jana Pawła II oraz wybrane wiersze ks. Jana Twardowskiego przygotowano w oparciu o opracowanie Łucji Sznaj i Grażyny Kogut. Jako hasło przewodnie wybrano słowa Księdza Kazimierza  Gadzały: „Kiedy ciało zamyka się w bólu, wtedy otwiera się wnętrze człowieka”.
Każdy człowiek szuka przyczyny i sensu cierpienia, zamiast tego odkrywa sens życia, sens swojego istnienia. Odkrywa Boga – dawcę życia! I wtedy każdy powie, że warto było cierpieć”.

Jan Paweł II ustanowił Światowy Dzień Chorego wyznaczając jego coroczne obchodu na 11 lutego w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Ojciec Święty wybrał ten dzień, ponieważ  – jak to zaznaczył: (…) Razem z Najświętszą Dziewicą Maryją  – jak Ona na Kalwarii, gdzie wzniósł się krzyż Jej Syna – stajemy przy krzyżach uczynionych z bólu i samotności wielu braci i sióstr, których pragniemy umocnić, których cierpienia pragniemy dzielić, aby w duchowej łączności z całym Kościołem przedstawić je Panu życia.”

Pieśnią „Idźmy tulmy się jak dziadki do serca Maryi Matki” rozpoczęliśmy wspólne rozważanie tajemnicy bólu i cierpienia. Wybrane wiersze ks. Jana Twardowskiego  miały na celu nie tylko wskazać sens choroby i cierpienia, a także uświadomić nam, że w nich znajdziemy również siłę i moc do jej przezwyciężenia. Niecodziennym staje się, by w kościele oprócz organ i śpiewu tradycyjnych pieśni, posłuchać innych utworów muzycznych, np. muzykę filmową. To zadanie wykonały dzieci z zespołu „Wiolonki”, wprowadzając  nas, słuchaczy w atmosferę rozmodlenia i zadumy.

Na zakończenie dzieci podarowały zgromadzonym ręcznie wykonane laurki, upamiętniające to wyjątkowe spotkanie, bowiem (…) cierpiący bardzo nas potrzebują, ale jeszcze bardziej potrzebujemy my ich bólu i cierpienia ofiarowanego za nas zdrowych.

Monika Kotlarek

Nauczyciel w SP Opalenica

Share This
Skip to content