Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy (61) 44 77 415 kontakt@spopalenica.pl
Zaznacz stronę

W piątek, 6 października w szkole przy ul. Farnej przeprowadziliśmy akcję „Ważymy plecaki”, która miała zwrócić uwagę na ciężary, które dzieci noszą ze sobą do szkoły.

Dzieci w wieku wczesnoszkolnym są szczególnie narażone na powstawanie wad postawy ze względu na szybki i intensywny wzrost ciała. Wybór odpowiedniego plecaka, który jest nie tylko dobrze dopasowany, ale i atrakcyjny dla dziecka, to jedno z pierwszych, najważniejszych zadań rodziców świeżo upieczonych pierwszoklasistów.

Nie tylko piękny plecak jest ważny, ale i to, co dzieci w tornistrach noszą. Wytyczne GIS wskazują, że na plecach dziecka nie powinien się znajdować ciężar większy niż 10-15% jego masy ciała, a w przypadku najmłodszych uczniów – najlepiej nie większy niż 10% masy ciała ucznia.

Co to oznacza? Plecak drobnego pierwszoklasisty nie powinien być cięższy niż 3 kilogramy. Zważyliśmy dziś tornistry wszystkich uczniów klas 1-3 – rekordziści przynieśli do szkoły blisko 6-kilogramowe ciężary. Informację o wadze plecaka dzieci wklejały do zeszytu J.

Drodzy Rodzice! Dzieci mają w szkole do dyspozycji szafki – mogą zostawiać w nich podręczniki, materiały plastyczne, piórniki, tenisówki na w-f. Bardzo prosimy o przejrzenie w domu dziecięcych tornistrów (zwłaszcza tych 4kg+) i zdecydowanie razem z uczniami, których książek nie trzeba codziennie zanosić do domu. Może warto zaopatrzyć się w dwa komplety kredek i jeden na stałe zostawić w szkole? Bardzo dziękujemy za współpracę!

Share This
Skip to content