Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy (61) 44 77 415 kontakt@spopalenica.pl
Zaznacz stronę

W dniach 17-20.03.2023 r. w Szkole Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Wł. Niegolewskich w Opalenicy odbył się pokaz doświadczeń z fizyki dla klas 1-3 pod tytułem „Fizyka jest ciekawa”. Demonstrację tych doświadczeń przeprowadzili wybrani uczniowie klas 7 i 8 pod opieką nauczyciela fizyki pana Piotra Majewskiego. Celem pokazu było przybliżenie najmłodszym uczniom zagadnień z otaczającej nas rzeczywistości w sposób prosty, łatwy i przystępny. Te zagadnienia realizowaliśmy poprzez doświadczenia z zakresu prawa Archimedesa, przepływ prądu przez ciecze, prądu indukcyjnego, elektromagnesów i doświadczeń z próżnią. Reakcje uczniów potwierdziły, że poprzez ciekawe doświadczenia można zainteresować się fizyką. Był to pokaz świetnej współpracy uczniów najstarszych i najmłodszych naszej szkoły oraz źródłem satysfakcji.

Widać, że siła wyporu w wodzie działa z większą siłą na ciała o większej objętości.

A to dziwne. Magnes w rurce papierowej spadał szybko, a w miedzianej wolno.

A tu było głośno. Jak płynął prąd to blaszka była przyczepiona, a gdy przerwaliśmy połączenie blaszka z hałasem spadała na ławkę.

Tu było olśnienie. Po wsypaniu soli do wody żarówka się zapaliła.

Magia. Zawiązany balonik w kloszu próżniowym pompuje się.

Share This
Skip to content