Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy (61) 44 77 415 kontakt@spopalenica.pl
Zaznacz stronę

Uczeń SP w Opalenicy reprezentował Polskę w International History Olympiad w Princeton i w Nowym Jorku.

Daniel Demel to tegoroczny absolwent Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi w Opalenicy. Jego przygoda z International Academic Competition (IAC)  zaczęła się od konkursu, który w szkole zorganizowała pani Maria Wolska. To pierwsza edycja tego międzynarodowego konkursu w Polsce. Obejmuje on konkurencje w dziedzinie przyrody, historii i geografii. Podczas eliminacji szkolnych oraz rejonowych uczniowie musieli wykazać się nie tylko ogromną wiedzą, ale też refleksem, gdyż o zwycięstwie decydował również czas udzielanych odpowiedzi.

Podczas krajowego finału IAC, który miał miejsce w Warszawie, uczniowie SP w Opalenicy odnieśli spektakularny sukces, zajmując czołowe miejsca w  dziedzinie historii i geografii. Daniel Demel z kl. 8a, którego do konkursu przygotowywała p. Danuta Żybura-Jarosz, zdobył I miejsce i tytuł mistrza Polski z historii. W nagrodę uczestniczył w trwającej tydzień Międzynarodowej Olimpiadzie Historycznej (IHO) w  USA – w Princeton i w Nowym Jorku. Wyjazd był w pełni opłacony przez organizatorów.

W konkursowych zmaganiach, które odbywały się w j. angielskim, brali udział uczniowie z całego świata – reprezentanci poszczególnych stanów USA, przedstawiciele Singapuru, Indii, Wietnamu, Australii, Korei  Południowej, Kanady, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Ekwadoru i wielu innych krajów. Różnorodne formuły rozgrywek – tzw. buzzery, testy, symulacje historyczne, historiografia, strategiczne gry planszowe stwarzały możliwość rywalizacji i jednocześnie wspaniałej zabawy.

Nasz reprezentant zajął II miejsce w Country Exam (konkursie krajowym) w swojej kategorii wiekowej – Junior Varsity. Oprócz konkursowych zmagań Daniel uczestniczył w wycieczkach do Princeton, Nowego Jorku i Filadelfii, dzięki czemu zwiedził liczne zabytki i muzea oraz  mógł poznać amerykański styl życia i zaprzyjaźnić się z rówieśnikami z innych krajów. „Ta wspaniała przygoda na zawsze zostanie w mojej pamięci, a sukces zachęca do dalszego pogłębiania wiedzy historycznej i znajomości j. angielskiego. Zachęcam młodszych kolegów do udziału w konkursach IAC” – podsumowuje Daniel swoją wyprawę za ocean.

Share This
Skip to content