Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy (61) 44 77 415 kontakt@spopalenica.pl
Zaznacz stronę

Pręgowane, łaciate, białe, rude, czarne, szare,  rasowe i dachowe – wszystkie koty na świecie obchodziły  dnia 17 lutego swoje międzynarodowe święto – Światowy Dzień Kota. Święto to ma na celu propagowanie szacunku dla kotów, zwrócenie uwagi ludzi na los porzuconych i bezdomnych kotów. Uczniowie wraz z nauczycielami zrealizowali tego dnia zadanie z programu ekologicznego „Jestem Eko” . W oddziałach 0-3  odbyły się pogadanki na temat kotów i ich przyzwyczajeń. Dzieci obejrzały filmik, przedstawiający kilka najbardziej znanych ras kotów w Polsce i nie tylko, poznały imiona kociaków, a także wykonały eko pracę plastyczną z kotem w roli głównej. Powstały koty z gazety, kawałków kolorowego papieru, plasteliny. Ponadto rozwiązywały zadania tematyczne, związane z kotem oraz uczestniczyły w „kocich” zabawach ruchowych.

Głównym celem zajęć było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka, wyrabianie szacunku dla zwierząt oraz budzenie sympatii do nich.

Posiadanie kota ma wiele zalet, a mianowicie:

  • Mruczenie kota to samo zdrowie-kocie pomruki pozytywnie wpływają na układ immunologiczny, dzięki czemu mogą poprawiać odporność.
  • Właściciele kotów mają mocniejsze serce.
  • Kot pomaga ograniczyć stres, ponieważ w trakcie głaskania wydziela się oksytocyna, hormon szczęścia.
  • Domownicy opiekujący się kotem śpią dłużej i cieszą się mocnym, spokojnym snem. Są wypoczęci i zrelaksowani, stają się po prostu zadowoleni z życia, razem z ukochanym kotem!

Światowy Dzień Kota to święto mające na celu podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka, przyświeca mu także idea niesienia pomocy bezdomnym zwierzętom. Nie wszystkie koty mogą cieszyć się opieką i towarzystwem człowieka – szacuje się, że w Polsce żyje około 17 tysięcy bezdomnych kotów. Schroniska oraz rozmaite organizacje działające na rzecz zwierząt organizują akcje charytatywne, aby pomóc zwierzętom. Koordynator akcji Ewa Łysiak-Tupalska zachęca, by pomagać bezdomnym kotom, bo trzeba ponosić odpowiedzialność za te stworzenia, które oswoiliśmy.

Share This
Skip to content