Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy (61) 44 77 415 kontakt@spopalenica.pl
Zaznacz stronę

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

Andrzejki są obchodzone w Polsce z nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja . Tradycja ta została zapoczątkowana w zamierzchłych czasach i dotyczyła wyłącznie dziewcząt, które tej nocy dowiadywały się o tym, jak ułoży się ich życie uczuciowe. Trudno ustalić, gdzie po raz pierwszy pojawiły się Andrzejki. Wiadomo, że od XII wieku były dość popularne głownie w Europie Środkowe i Zachodniej, ale także w krajach śródziemnomorskich. Od zawsze ludzi interesowała przyszłość, niektórzy wierzyli, że wróżby przepowiadane w noc andrzejkową mogą stać się prawdą. Nie ulega więc wątpliwości, że wydarzenie to było obchodzone hucznie i na dużą skalę.

Dnia 26.11.2021r. odbyły się długo wyczekiwane baliki andrzejkowe w oddziałach przedszkolnych. Uczniowie, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, poznawali najbardziej popularne zwyczaje. Odbyło się wiele wróżb tj. lanie wosku, wróżba trafione serce, marsz butów rzut monetą, kręcenie butelką i wiele innych. Zabawy uświetniły ulubione przeboje muzyczne. Dzieci wraz ze swoimi opiekunami tańczyli i bawili się wspólnie przy dźwiękach skocznej muzyki. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal.

.

Share This
Skip to content