Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy (61) 44 77 415 kontakt@spopalenica.pl
Zaznacz stronę

27 września 2021 uczniowie klas 4-8 wysłuchali audycję upamiętniającą 82 rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Uczniowie z kl 5a: Julia Dziamska, Nikodem Loliga, Adrian Okoniewski oraz Nel Paryzek pod opieką nauczycieli Moniki Garczarek, Krzysztofa Rybarczyka oraz Mateusza Hojana zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, podczas którego przypomnieli swoim koleżankom i kolegom najważniejsze wydarzenia z okresu bohaterskiej walki Polaków o wolność kraju.

Dla przypomnienia 1 września 1939 roku niemieckie jednostki zaatakowały Polskę, zaczęła się trwająca 36 dni wojna obronna Polski. Druga wojna światowa zakończyła się 2 września 1945 roku, gdy Japonia podpisała bezwarunkową kapitulację. Wcześniej – 8 maja skapitulowała Trzecia Rzesza, zakończyła się wojna w Europie, w której Polska uczestniczyła do ostatniego dnia jej trwania na kontynencie.

Każda wojna była i jest dramatem człowieka, ale ta druga była niewyobrażalnym doświadczeniem świata i ludzkości na co wskazuje bilans strat: około 50 milionów ludzi zginęło, a 35 milionów zostało kalekami. Dramat II wojny światowej nie jest tylko doświadczeniem, podręcznikową przeszłością, ale i przestrogą dla przyszłych pokoleń. Ponieśliśmy wielkie ofiary. Pamiętać o nich będziemy, ponieważ rozumiemy, że naród, który zapomni swą przeszłość, skazany jest na bolesne doznania.

Share This
Skip to content