Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy (61) 44 77 415 kontakt@spopalenica.pl
Zaznacz stronę

W ramach innowacji pedagogicznej „Oto moje miasto Opalenica, moja gmina, mój powiat – uczniowie klasy 3d i 3e wraz z wychowawczyniami Ewą Łysiak-Tupalską i Iwoną Uliczką udali się do Nowego Tomyśla.
Miłym zaskoczeniem dla uczestników wycieczki było spotkanie ze starostą p. Andrzejem Wilkońskim oraz pracownikami. Starosta przedstawił dzieciom zadania Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu i opowiedział o powiecie, o herbie.

Herb Nowego Tomyśla składa się z trzech części. Po lewej stronie znajduje się symbol orła białego na czerwonym tle, który symbolizuje przynależność do województwa wielkopolskiego. W prawym górnym rogu usytuowane są gałązki chmielowe z sześcioma szyszkami. Każda z chmielowych szyszek reprezentuje jedną z gmin powiatu: gminę Nowy Tomyśl, Kuślin, Opalenica, Zbąszyń, Lwówek i Miedzichowo.

W prawym dolnym rogu na zielonym tle widnieją wiklinowe sploty.
Powiat nowotomyski jest zagłębiem chmielowym, a wiklina jest tu od dawna uprawiana i wykorzystywana do produkcji koszy, skrzyń, mebli. Uprawa tych roślin jest bogactwem i chlubą tego regionu.
Następnym punktem programu była wizyta w Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa. Uczniowie wzięli udział w warsztatach wyplatania z wikliny, zwiedzili wiatę wystawową i nowotomyskie zoo. Nie mogło się też obyć bez wizyty na pl. Niepodległości, gdzie znajduje się największy na świecie kosz wiklinowy.

Podczas wycieczki dzieci otrzymały kolorowanki z herbem Nowego Tomyśla, pocztówki, a także obiad i słodki poczęstunek.
Serdeczne podziękowania kierujemy do p. Starosty Andrzeja Wilkońskiego, do p. Doroty Kaczmarek- radnej Rady Powiatu Nowotomyskiego, do p. Marzeny Matusiak, która jest kierownikiem Działu Rozwoju i Promocji i jej zastępcy dp. Kamila Kałka- za przekazanie informacji o powiecie i za miłe przyjęcie nas w powiecie nowotomyskim.

Share This
Skip to content