Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy (61) 44 77 415 kontakt@spopalenica.pl
Zaznacz stronę

22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt. Art. 1 ustawy o ochronie praw zwierząt mówi: „Zwierzę jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”. Ustawa o Ochronie Zwierząt (1997 r.) była pierwszym takim aktem prawnym w Polsce.
Obchody tego święta mają na celu przypomnienie wszystkim ludziom o prawach zwierząt, przede wszystkim o prawie do godnego życia, bezpieczeństwa i wolności. Uczniowie klas 2 wraz z wychowawcami zrealizowali zajęcia poświęcone zwierzętom. Były pogadanki, filmy, prace plastyczne. Uczniowie wysłuchali wykładu z Uniwersytetu Dzieci „W jakim języku mówią zwierzęta”. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób zwierzęta okazują emocje: złość, radość, strach. Prowadząca opowiedziała także, w jaki sposób zwierzęta przekazują informacje (swoją pozą, kolorem, zapachem i odgłosami).
Nasza szkoła co roku pomaga psom w Schronisku w Posadówku. W ubiegłym roku zebraliśmy rekordową ilość karmy- 607 kg.
Los bezdomnych zwierząt nie jest nam obcy. W schroniskach mnóstwo jest zwierząt, które czekają na domy. W schronisku w Posadówku psy czekają na „adopcję”. Można zostać wolontariuszem i wyprowadzać pieska na spacer w sobotę i niedzielę w godz. od 10:00 – 14.00.
Bycie właścicielem zwierząt to ogromna odpowiedzialność, a ochrona zwierząt to nie hobby, ale obowiązek i miara człowieczeństwa.
Reagujmy, gdy zwierzętom dzieje się krzywda!

Koordynator akcji Ewa Łysiak-Tupalska

Share This
Skip to content