Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy (61) 44 77 415 kontakt@spopalenica.pl
Zaznacz stronę

13 lutego w naszej świetlicy przy ul. Farnej gościliśmy p. Monikę i Jej psa – Almę. Byli to niezwykli goście, bowiem Alma jest psem terapeutą, a p. Monika certyfikowanym dogoterapeutą.
Dlaczego taki wybór gości… ❓
Prekursor dogoterapii dr Boris Levinson wskazał, że dzięki kontaktowi z psem możemy wielowymiarowo stymulować rozwój dziecka. Pies poprzez bezwarunkową akceptację zaspokaja potrzebę bliskości, łagodzi poczucie samotności, odrzucenia czy lęku. Poprzez swoją miękką sierść, temperaturę ciała, wyższą od temperatury człowieka, przywołuje wspomnienie z okresu niemowlęctwa – bliskość rodzica. Głaskanie i przytulanie się do niego sprzyja rozluźnieniu mięśni i zrelaksowaniu się. Kontakt z czworonogiem pomaga radzić sobie z trudnymi emocjami.
To chyba wystarczająca odpowiedź… 🙂
Wracając do naszego spotkania…p. Monika opowiedziała nam, jakie są zadania psa terapeuty. Przypomniała też podstawowe zasady obowiązujące w kontakcie z czworonogiem oraz jak sprawować nad nim właściwą opiekę: czym karmić, jak dbać o jego higienę i zdrowie. Nauczyliśmy się również przybierać “pozycję bezpieczną” podczas ewentualnego ataku psa. Dzieci zadawały wiele pytań, ale też wykazały się dużą wiedzą na temat psiaków. Ogromną frajdę sprawiły im wspólne zabawy z Almą. Najlepszym podsumowaniem tego spotkania, były uśmiechnięte buzie dzieciaków, spontaniczne podziękowania Gościom i prośba o kolejną wizytę.

 

Share This
Skip to content