Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy (61) 44 77 415 kontakt@spopalenica.pl
Zaznacz stronę

W dniach 13-14.11 gościliśmy w naszej szkole i mieście uczniów i nauczycieli z partnerskiego miasta Storkow. Celem tej wizyty była edukacja poprzez zabawę w języku angielskim i niemieckim oraz wzajemne poznawanie się. Pobyt tej delegacji w całości sfinansował Burmistrz Miasta i Gminy pan Tomasz Szulc. Otrzymane środki pokryły koszty wstępów, nocleg gości w pałacu w Porażynie i wyżywienie uczestników. Dzieci i nauczyciele wyjechali bardzo zadowoleni i z ogromną chęcią kontynuowania współpracy. Poniżej zamieszczamy relację dwojga uczestników:

 „ Dnia 13 listopada 2019 roku do naszej szkoły przyjechali goście ze Storkow. Byli to uczniowie klas 4, 5 i 6- dwanaście dziewczynek i dwóch chłopców. Podczas pierwszego wspólnego zdania pracowaliśmy w polsko-niemieckich grupach. Na początku czuliśmy się trochę niezręcznie, ale po paru minutach zaczęliśmy ze sobą rozmawiać. Najpierw przedstawiliśmy się, a później pokazaliśmy uczniom naszą szkołę. Następnie poszliśmy do klasy i zagraliśmy w grę karcianą, która polegała na wybraniu dwóch kart, najbardziej odpowiadających naszym zainteresowaniom. Opowiadaliśmy o tym po angielsku. Gdy wszyscy przedstawili swoje zainteresowania, otrzymaliśmy gipsowe litery i malowaliśmy je w barwach polsko-niemieckich. Po zajęciach artystycznych przyszła chwila na przekąski. Zajadaliśmy się pysznymi ciastkami i rogalami z dżemem. Goście poczęstowali nas słodyczami przywiezionymi z Niemiec. Po słodkim „ co nieco” poszliśmy na spacer po Opalenicy. Odwiedziliśmy szkołę przy ulicy Farnej, byliśmy też przy motocyklu „ Lech”.

Nazajutrz pojechaliśmy do pałacu w Porażynie, gdzie spali nasi goście, a następnie poszliśmy na spacer po lesie wspólnie z leśniczym. Opowiadał nam różne ciekawe historie związane z pałacem oraz rosnącymi tam drzewami. Po spacerze wyjechaliśmy do Nowego Tomyśla, do Muzeum Wikliny. Tam zobaczyliśmy różne wzory i techniki wyplatania. Sami też wyplataliśmy wianek. Następnie poszliśmy do Mini-Zoo, w którym panie podzieliły nas na polsko-niemieckie pary. Otrzymaliśmy karty pracy, na których musieliśmy zaznaczać zwierzęta. Zaczęły się poszukiwania. Gdy zabawa w zoo dobiegła końca, wróciliśmy na obiad do naszej szkoły. Po nim pożegnaliśmy się z nowopoznanymi kolegami.

Bardzo podobało mi się spotkanie z uczniami ze Storkow. Dlatego, że mogłam poznać rówieśników z Niemiec i wykorzystać znajomość języka angielskiego. Mam nadzieję, że będę mogła również odwiedzić nowopoznanych kolegów w ich rodzinnym mieście w Storkow.”

Zuzanna Pasiciel klasa 5b

W ostatnim tygodniu w naszej szkole gościliśmy uczniów i nauczycieli z Niemiec. Pierwszy dzień wizyty odbył się w środę, 13.11.2019 roku. Najpierw Pani Dyrektor Grażyna Szulc oficjalnie powitała gości. Następnie oprowadziliśmy gości po naszej szkole. Około godziny 13:30 wspólnie udaliśmy się do naszej stołówki na pyszny obiad. Po nim spędziliśmy razem czas, biorąc udział w grach i zabawach językowych oraz zajęciach plastycznych. Szczególnie podobało mi się, kiedy mogliśmy zaprezentować swoje osoby i razem wykonać rysunki w barwach naszych państw. Następny dzień spędziliśmy na warsztatach wikliniarskich w Nowym Tomyślu oraz na aktywnym zwiedzaniu zoo. Około 13:00 wróciliśmy na pożegnalny obiad.

Udział w wymianie pozwolił mi poznać nowych kolegów ze szkoły partnerskiej oraz dał możliwość wypowiadania się w rozmowie w języku angielskim. O dobrą atmosferę i nasze bezpieczeństwo zadbały pani Kinga Komorowska i pani Monika Garczarek. „

Kajetan Albrecht klasa 5b

Share This
Skip to content