Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy (61) 44 77 415 kontakt@spopalenica.pl
Zaznacz stronę

W tym roku już po raz 8 została zorganizowana akcja ,,Narodowe Czytanie” pod patronatem Prezydenta RP. Para prezydencka dokonała wyboru 8 nowel:

  1. E. Orzeszkowa – Dobra pani
  2. M. Konopnicka – Dym
  3. B. Prus – Katarynka
  4. B. Schulz – Mój ojciec wstępuje do strażaków
  5. W. Reymont – Orka
  6. S. Żeromski – Rozdziobią nas kruki, wrony…
  7. H. Sienkiewicz – Sachem
  8. H. Rzewuski – Sawa

,,Wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastyczności, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia” (z listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy).

Tymi słowami Prezydent RP uzasadnił wybór tych właśnie utworów.

Nasza szkoła również włączyła się w Narodowe Czytanie. W poniedziałek 9 września na lekcjach języka polskiego uczniowie czytali wybrane nowele. Nie było to łatwe zadanie, dlatego poprzedzone zostało omówieniem ich treści i założeń akcji. Najczęściej wybieranym utworem była ,,Katarynka” B. Prusa. Pojawiły się również nowele ,,Sachem” H. Sienkiewicza oraz ,,Rozdziobią nas kruki, wrony…” S. Żeromskiego. Przeprowadzenie akcji było możliwe dzięki zaangażowaniu nauczycieli języka polskiego: Katarzyny Król, Marioli Borowiak, Mirosławy Ginter, Hanny Gmerek, Danuty Żybury – Jarosz i Agnieszki Bręk- Świtalskiej. Autorką koncepcji, by Narodowe Czytanie odbyło się w takiej formie, była pani Dyrektor Grażyna Szulc. Natomiast za dostarczenie tekstów i informacji o akcji oraz dokumentowanie działań odpowiedzialna była Małgorzata Poznańska.

Akcja z pewnością spełniła swoje najważniejsze zadanie – dała nam radość ze wspólnego czytania.

 

Share This
Skip to content