Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy (61) 44 77 415 kontakt@spopalenica.pl
Zaznacz stronę

16 lutego 1919  roku o godzinie 18.00 w Trewirze  państwa, które zwyciężyły w I wojnie światowej,podpisały z niemiecką Republiką Weimarską  traktat  przedłużający   rozejm z 11 listopada 1918  roku. Jednym z postanowień traktatu było zakończenie trwającego od 27  grudnia 1918 roku powstania wielkopolskiego.

Pamiętając o heroicznym zrywie powstańczym Wielkopolan oraz pragnąc uczcić tę radosną rocznicę, przedszkolaki i uczniowie zwszystkich placówek oświatowych gminy Opalenica spotkali się w sobotnie popołudnie w Auli Kulturalno- Rozrywkowej przy ulicy Zamkowej, aby zaprezentować poezję oraz  pieśni patriotyczne  z różnych okresów bogatej  historii naszego państwa.

Nie zabrakło również reprezentacji  naszej szkoły. Na początku zaprezentowała sięGromada Zuchowa Ekoludki. Goście mogli wysłuchać recytacji poezji poetów romantycznych w wykonaniu Amelii Nowak  (klasa 5c) oraz Dominiki Kasperczak (klasa 8e). Tobiasz Ganda (klasa 6a) i Kacper Czepczyński (klasa 8a) zaprezentowali utwór „Wawóz Samosierry”. Zespół  klasy 5e w składzie Alicja Galas, Antoni Jujka oraz Wiktoria Garczarek przybliżył  rolę polskich symboli narodowych w piosence „Polska flaga”. Wielu wzruszeń dostarczyły grupy wokalne klas 6c (Katarzyna Jankowska, Lena Powel),  7a i 7c (Malwina Kaczmarek, Zuzanna Zapłata, Nina Borzych, Jagoda Hegenbarth),  8a (Dobrosława Ganda, Aleksandra Karłowska, Zofia Marchewka, Jagna Trzeciak) oraz  8b (Sara Białkowska, Michalina Cichocka, Marianna Dach i Martyna Nowaczyk). W ich wykonaniu usłyszeliśmy pieśni z czasów powstania warszawskiego.

Imprezę poprowadzili Wiktoria Kaczmarek (klasa 6c) i Kajetan Rothe (klasa 7c).

Popisy wokalno- recytatorskie podziwiali: burmistrz Tomasz Szulc, pani dyrektor Grażyna Szulc, dyrektorzy i nauczyciele placówek oświatowych naszej gminy, rodziny wykonawców oraz  mieszkańcy Opalenicy.

O oprawę muzyczną naszej reprezentacji zadbał pan Mateusz Hojan, dekoracje wykonała pani Małgorzata Koszuta, a scenariusz opracowała i czuwała nad przebiegiem imprezy pani Hanna Gmerek.

Share This
Skip to content