Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy (61) 44 77 415 kontakt@spopalenica.pl
Zaznacz stronę

„Wiosną – wiersze rosną” – tak pisała Wanda Chotomska i miała zapewne rację. Podobnie uważają też dzieci z oddziałów przedszkolnych ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi w Opalenicy uczestniczące z dużym zaangażowanie w adresowanych specjalnie dla nich spotkaniach z poezją.

Wierszolandia pojawiła się w naszej szkole już jesienią, a w koordynowanie i realizację tego projektu włączyły sięPanie: Agnieszka Chwalińska, Dorota Jaroszyk, Joanna Batura, Kamila Muller, Klaudia Mikołajczak, Łucja Szner oraz Ewa Grabowska jako przedstawiciel CKiB.

Wierszolandia okazała się przede wszystkim dobrym pomysłem na rozbudzanie zamiłowania do książek oraz na kształtowanie postaw czytelniczych u małych dzieci, które, jak się okazało potrafią być doskonałymi odbiorcami tekstów literackich. Poprzez podtrzymywanie ich naturalnej potrzeby kontaktu z książką możemy więc z powodzeniem przekazywać im zaciekawienie słowem pisanym.

W tym roku „spotykamy się” z wybranymi wierszami Juliana Tuwima, a cykl zajęć rozpoczęła oczywiście gawęda o małym Julku. Jesienią natomiast pojawiło się „Abecadło”, zimą „Warzywa”, a na wiosnę „Ptasie radio”. Przed nami kolejne wiersze, choćby „Trudny rachunek”, „Dyzio Marzyciel”,  „Rzepka” czy „Cuda i dziwy”.

Po każdym wysłuchaniu wiersza dzieci mają również okazję wykonać własne albumy, które między innymi ilustrują jego treść. Zawsze toczy się też rozmowa, nauka wybranego fragmentu, zabawy z rymami czy też zabawy językowe.

W planach także niespodzianka, czyli podsumowanie naszego projektu czytelniczego na przełomie maja i czerwca. A póki co… „wiosną – wiersze rosną”.

Share This
Skip to content