Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy (61) 44 77 415 kontakt@spopalenica.pl
Zaznacz stronę

Dnia 12 listopada bieżącego roku, w auli szkoły przy ulicy Farnej, uczniowie naszej szkoły uczcili Święto Niepodległości oraz zbliżającą się kolejną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

W tym celu przygotowali godzinny spektakl, przedstawiający gorący czas z grudnia 1918 roku i odtworzyli wydarzenia powstańcze, mające miejsce na ziemi opalenickiej, w wyniku których nasze tereny zostały przyłączone do Polski. Przedstawienie składało się z 6 odsłon, w których ożyły fakty historyczne zaistniałe w domach opaleniczan, na tajnych zebraniach, dworcu kolejowym, opalenickiej cukrowni czy hotelu du Nord (obecnej restauracji Staromiejskiej). Młodzi aktorzy bardzo wczuli się w położenie odgrywanych przez siebie bohaterów oraz sugestywnie i we wzruszający sposób odegrali swoje role. Oprawa muzyczna, którą stanowiły patriotyczne utwory sprzed 100 lat, podkreśliła doniosłość wydarzeń i nadała swoistego klimatu. Prezentacja multimedialna z unikatowymi zdjęciami dopełniła całości. Wśród licznych archiwalnych zdjęć, szczególną uwagę przykuł portret Antoniego Kozaka – pierwszego poległego opaleniczanina z kompanii opalenickiej, którego wizerunek oglądaliśmy po raz pierwszy. Dodajmy, iż przedstawienie – najpierw zostało wystawione przed szkolną publicznością, by następnie, wieczorem, uświetnić XXII Spotkanie Opalenickich Rodzin Powstańczych zorganizowane przez Opalenickie Koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

W przedstawieniu udział wzięło sześćdziesięcioro uczniów z klas ósmych, siódmych, piątych i drugich. Autorkami scenariusza i reżyserii były panie: Danuta Żybura-Jarosz, Agnieszka Chwalińska, Mariola Borowiak i Katarzyna Król. Zdjęcia do prezentacji przygotowały panie-Monika Garczarek i Hanna Gmerek. O oprawę plastyczną zadbała pani Małgorzata Koszuta. Przygotowaniem śpiewu zajęły się panie-Joanna Majewska i Natalia Kroma. Montaż zdjęć przygotował Mateusz Jarosz, a obsługę techniczną przeprowadzili pan Patryk Łągwa i pan Szymon Kandulski z CKiB.

Dyrekcja wraz z autorkami przedstawienia szczególne podziękowania pragną złożyć panu dr. Bogumiłowi Wojcieszakowi za przekazane materiały faktograficzne i konsultację naukową, pani Zygfrydzie Szumińskiej za wzbogacenie scenografii namalowanym przez siebie obrazem z wizerunkiem przedwojennego, opalenickiego ratusza oraz wszystkim rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie uczniowskich strojów.

Share This
Skip to content