Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. i Wł. Niegolewskich w Opalenicy (61) 44 77 415 kontakt@spopalenica.pl
Zaznacz stronę

Dnia 09 maja 2019r.  roku uczniowie klas 5a i 5b wraz z opiekunkami: Kingą Komorowską, Agnieszką Bręk- Świtalską, Pauliną Piechowiak i Katarzyną Kurek- Brzyk udali się na dwudniową wycieczkę do Gdańska.Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty na Starówce, gdzie z licencjonowanym przewodnikiem podziwialiśmy Ulicę Długą i Długi Targ– najpiękniejsze ulice miasta tworzące Trakt Królewski. Biegną od Złotej Bramy do Zielonej Bramy i dalej wzdłuż Motławy pod Żuraw. To tutaj usadowiły się najwspanialsze budowle Gdańska, jak Ratusz czy Dwór Artusa i oczywiście popularna Fontanna z Neptunem, ale każda kamienica ma tu swoją historię i przyciąga uwagę niezwykłymi zdobieniami. Kiedyś było to miejsce handlu, a mieszkali tu najzamożniejsi gdańszczanie. Potem powędrowaliśmy do Bazyliki Mariackiej. Ta piękna i niezwykła ceglana budowla należy do największych tego typu konstrukcji na świecie. Co ciekawe do bazyliki prowadzi 7 bram, każda z innej uliczki miasta. We wnętrzu oddaliśmy hołd tragicznie zamordowanemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi.  Budynek zdobi siedem wież iglicznych, 3 ceramiczne i jedna wieża dzwonnicza o wysokości 82 m, którą wieńczą 2 dachy. Na niej znajduje się pomost widokowy, z którego mogliśmy zobaczyć przepiękny, rozległy widok na Gdańsk, Bałtyk oraz Żuławy. 

 Podziwialiśmy również Pomnik Poległych Stoczniowców 1970, w postaci trzech krzyży z kotwicami, upamiętniający ofiary wydarzeń znajdujący się na placu Solidarności w Gdańsku. Niesamowite wrażenie wywarł na nasPomnik Obrońców Wybrzeża–  usytuowany na półwyspie Westerplatte, przy wejściu do portu morskiego, na terenie byłej polskiej Składnicy Tranzytowej; w formie kopca z monumentem o wysokości 25 metrów. Upamiętnia polskich obrońców wybrzeża we wrześniu 1939. Mieliśmy okazję wejść do środka bunkrów.
Niespotykaną atrakcją było wysłuchanie koncertu organowego w Katedrze Oliwskiej. Jest to najdłuższy kościół w Polsce – mierzący 107 metrów. Dowiedzieliśmy się, iż jest licznie odwiedzany przez turystów, głównie dzięki XVIII-wiecznym organom posiadającym prawie8000 piszczałek. Cieszymy się, że mogliśmy wysłuchać 20-minutowego koncertu, w czasie którego uwagę przykuwają liczne ruchome elementy organów. Ponieważ dzień ten był słoneczny i ciepły, od razu udaliśmy się na spacer po Ogrodzie Botanicznym w Oliwie. Z okien autokaru podziwialiśmy zabytki Gdańska i nowoczesne budynki. Największe historyczne refleksje mogliśmy przeżyć w imponującym Muzeum II Wojny Światowej. Sercem muzeum jest wystawa główna, którą tworzą trzy bloki narracyjne: ,, Droga do wojny”, ,,Groza wojny” oraz  ,,Długi cień wojny”. Jest zlokalizowana 14 metrów pod ziemią. To opowieść o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Przypomina lekcję historii, której nie wolno nam zapomnieć. 

Niewątpliwie wycieczka była dla nas wielką edukacyjną przygodą. Zobaczyliśmy interesujące miejsca. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. 

FOTORELACJA Z GDAŃSKA

Share This
Skip to content